03/08/2023 | Yazar: Kaos GL

“Bu dünyada onlar da var, onların yaşama, yaşadıkları dünyaya kendi anlatılarını, sorunlarını, aşklarını sunma ve anlatı dünyasına dahil etme hakları var”

Yeşil Sol Parti Milletvekili Sevilay Çelenk: Yaşadığımız dünyayı LGBT+’larla paylaşıyoruz Kaos GL - LGBTİ+ Haber Portalı

Yeşil Sol Parti Diyarbakır Milletvekili Sevilay Çelenk, RTÜK’ün dijital platformlara sansürünü Evrensel Gazetesi’ne değerlendirdi. Gözde Tüzer’in sorularını yanıtlayan Çelenk “Yaşadığımız dünyayı LGBT+’larla paylaşıyoruz. Bu dünyada onlar da var, onların yaşama, yaşadıkları dünyaya kendi anlatılarını, sorunlarını, aşklarını sunma ve anlatı dünyasına dahil etme hakları var” ifadelerini kullandı.

Dijital platformlardaki dizi ve filmlerin nefret söylemi yaymıyor ya da nefret suçu dahil, şiddete ve suça açıkça teşvik etmiyorsa, pedofili içermiyor ve bunu normalleştirmiyorsa RTÜK denetimine konu olacak bir yönü olmaması gerektiğini belirten Çelenk şöyle dedi: “Pornografi içeren yapımlarla ilgili zaten dijital platformların kendi sınırları var. Sanat filmi olarak tanımlanagelen örneğin, Mavi En Sıcak Renktir, Nymphomaniac gibi filmlere sansür uygulamıyor. Fakat bu yapımların içerdiği erotizm konusunda izleyiciyi bilgilendiriyor. Dolayısıyla RTÜK’ün dijital platformlara müdahalesinin tek amacı yüksek para cezalarıyla, yayın konusunda yıldırıcı olmak olabilir. İzleyiciyi engelleyemez, izleyici bunlara Netflix gibi platformlardan ulaşamazsa korsan mecralardan bir gün bir şekilde ulaşıyor.”

Haberin tamamına ulaşmak için tıklayın.


Etiketler: medya, kültür sanat, siyaset
İstihdam