17/02/2022 | Yazar: Kaos GL

Duvar’da yayımlanan Haklar Raporu programının konuğu Kaos GL’den Yıldız Tar oldu.

Yıldız Tar Haklar Raporu’na konuk oldu: Gemiden ilk atılan LGBTİ+’lar oluyor Kaos GL - LGBTİ+ Haber Portalı

Didem Mercan’ın sunuculuğunda gerçekleşen ve Duvar’ın YouTube kanalında yayımlanan Haklar Raporu programında Türkiye’de LGBTİ+ hakları konuşuldu. Programın konuğu Kaos GL Medya ve İletişim Program Koordinatörü Yıldız Tar oldu. Tar ilk olarak, Türkiye’nin LGBTİ+ hakları açısından dönüm noktasının Boğaziçi’nden de önce 2015 yılında İstanbul Onur Yürüyüşü’nün yasaklanması olduğunu söyledi.

“2015 yılında İstanbul Onur Yürüyüşü’ne polis saldırısıyla birlikte hükümet nezdinde LGBTİ+ hakları açısında yeni bir sayfa açıldı. Bu da doğrudan hükümetin LGBTİ+’lara savaş ilan etmesi anlamına geliyordu. Çok büyük bir saldırı vardı o gün sokakta. Gözünü kaybedenler oldu, çok sayıda insan gözaltına alındık.”

“Senelerce toplum buna hazır değil diye kurumlar ve kişiler kendi duygularını topluma mal ettiler”

Yıldız Tar verdiği röportajda kimi muhalefet bileşenlerinin tutumlarını da eleştirdi. Tar’a göre “toplum buna hazır değil” söylemi siyasilerin kendi görüşlerini topluma yansıtmasından ibaret.

“Siyasette, bir tarafta LGBTİ+’larla ilgili açtığı savaş alanına bütün silahlarını yığmış bir hükümet varken diğer tarafta muhalefetin hala lezbiyen neydi, gey neydi, biseksüel neydi noktasında olması bir asimetri yaratıyor ve bu asimetriyi değiştirmek gerekiyor. Bu çok toplumla da ilişkili bir şey. Senelerce toplum buna hazır değil diye kurumlar ve kişiler kendi duygularını topluma mal ettiler. Çünkü LGBTİ+’lar sanki o toplumun bir parçası değilmişçesine davrandılar. O toplum benim.”

Tar aynı zamanda Ticaret Bakanlığı gökkuşağı yasaklarında ve TİHEK İstişare Kurulu konularında yine insan hakları ve meslek örgütlerinin tutumlarını eleştirdi.

“Ticaret Bakanlığı’nın gökkuşağı ibareli ürünlerin satışına dair getirdiği sansür kararının altında TBB ve TTB imzalarının bulunmasına da değinen Tar, muhalefetin de zaman zaman çok büyük hatalar yaptığını dile getirdi. “Bu sorunu konuşurken hükümetin tavrı belli ama muhalefetin de burada çok kritik anlarda çok büyük hatalar yaptığını görüyoruz. Oy birliğiyle alınmış böyle bir sansür kararı Türkiye’deki hakları mücadelesi için çok büyük bir karanlık leke. TİHEK’in istişare kurulunda yer alınması büyük bir karanlık leke. Sizin beraber yürüdüğünüzü düşündüğünüz, haklar ve özgürlükler mücadelesine katkı sağladığını düşündüğünüz kurumlar da söz konusu LGBTİ+’lar olduğunda ya alana uzaklıktan, ya önemsemediklerinden ya da çok daha büyük pazarlıklar gerekçesiyle gemiden ilk olarak LGBTİ+’ları atıyorlar. “

Programın tamamını buradan izleyebilirsiniz. 


Etiketler: insan hakları, medya
İstihdam