19/02/2022 | Yazar: Kaos GL

16 yıldır süren Esat-Eryaman Davası’nda bellek tazelemek, yaşananları bir kez daha hatırlamak için Pembe Hayat LGBTİ+ Dayanışma Derneği, Pazar günü (20 Şubat) özel gösterim yapacak.

Yıllar Affetmez Serisi 20 Şubat’ta tekrar izleyicilerle buluşacak Kaos GL - LGBTİ+ Haber Portalı

Haber: Pembe Hayat

Yıllar Affetmez Sözlü Tarih Belgesel Serisi’nden Zeynep Ersürer’in konuk olduğu bölüm, 20 Şubat Pazar günü saat 16:00’da Ankara Gothe Enstitüsü'nde özel gösterimle izleyicilerle buluşacak. 

Bu yıl 22 Şubat günü Ankara Adliyesi’nde tekrar görülecek olan Esat-Eryaman Davası öncesi bellek tazelemek için yapılacak gösterimden sonra, Esat-Eryaman olaylarına dair soru-cevap yapılacak.

Eryaman ve Esat’ta ne olmuştu?

Nisan 2006’da Ankara’nın Eryaman mahallesinde yaşayan 30 seks işçisi travesti ve trans kadına bir çete tarafından sistematik olarak saldırılar başladı ve mahalle sakinleri translar başka semt ve illere taşınmaya zorlandılar ve yerinden edildiler. Saldırganların kimlikleri trans kadınlar tarafından bilinmesine rağmen şikâyetleri sonuçsuz kaldı. 2007’nin Ocak ayında saldırılar Esat’a sıçradı ve daha sonra aynı çetenin üyesi olduğu anlaşılan bir şahıs tarafından translardan haraç istendi ve haraç verilmemesi durumunda translar ölümle tehdit edildi.

Pembe Hayat liderliğinde Ankara’da her hafta mumlu oturma eylemleri ve kefenli eylemler yapıldı. Eylemlerin etkili olmasıyla bir ay sonra ilk tutuklamalar yapıldı ve saldırganların çete olduğu vurgulandı. 10 Kasım 2008 tarihinde çete üyelerinin tespit edilmesinde önemli bir rolü olan dava tanıklarından Bahar (Dilek İnce) pompalı tüfekle başından vuruldu. Katilleri hala bulunamadı! Saldırıların trans kimliklere yönelik gerçekleşmiş olduğu hâkim tarafından vurgulandı ve 2008 yılındaki davada dolaylı nefret suçu tanımı yapıldı. Tutuklu olan saldırganlar örgüt kurma suçundan 2’şer yıl ceza aldı. Ancak 2011’de haraç ve yağma suçunun da olduğu vurgusuyla Yargıtay verilen cezayı yetersiz buldu. Ayrıca davacıların bazı belgelerinin eksik olduğunu belirtti. Bu belgeler hızlı bir şekilde toplandı ancak dosyanın Ankara’ya gelmesi çok uzun sürdü.

2020’ye geldiğimizdeyse Yargıtay bugüne kadar verilmiş olan kararları tekrar bozdu ve delillerin, bağlantıların, banka hesap kayıtlarıyla ilgili bilgilerin eksikliği gibi sebeplerle aslında bu grubun çete olmayabileceğini öne sürdü. 17 Şubat 2021’de yeniden görülen dava 1 Haziran’a ertelenmişti. 1 Haziran’daki dava eksik belgelerin giderilmesi kararıyla dava tekrar 24 Eylül 2021 tarihine ertelendi. 24 Eylül’de aynı gerekçeyle 14 Aralık’a ertelenen dava yine eksik belgelerin giderilmesi gerekçesiyle, bu yıl 22 Şubat 2022’de Ankara Adliyesi’nde görülecek.


Etiketler: insan hakları, medya, barınma
İstihdam