28/03/2019 | Yazar: Kaos GL

Yönetmen Mustafa Kemal Uzun’u evinde darp edip, bıçaklayarak öldüren, eşyalarını çalan ve müebbetle yargılanan Osman A. “haksız tahrik” aldı. Osman A. 21 yıl 3 ay hapis cezasına çarptırıldı.

Yönetmen Uzun’un katiline 21 yıl 3 ay hapis cezası Kaos GL - LGBTİ+ Haber Portalı

Yönetmen Mustafa Kemal Uzun’u evinde darp edip, bıçaklayarak öldüren, eşyalarını çalan ve müebbetle yargılanan Osman A. “haksız tahrik” aldı. Osman A. 21 yıl 3 ay hapis cezasına çarptırıldı.

Yönetmen Mustafa Kemal Uzun’u 10 Aralık 2017’de evinde, beyzbol sopası ile darp edip, bıçaklayarak öldüren Osman A., “canavarca hisle veya eziyet çektirerek kasten öldürme” ve “nitelikli yağma” suçlarından yargılandığı davanın karar duruşmasında 21 yıl 3 ay hapse çarptırıldı.

İstanbul Anadolu 9’uncu Ağır Ceza Mahkemesinde görülen duruşmada tutuklu sanık Osman A. önce “kasten öldürme” suçundan müebbet hapis cezasına çarptırdı sonra sanığın bu eylemi haksız tahrik altında işlediğini beyan eden mahkeme, sanığın 12 yıl 6 ay hapisle cezalandırılmasına hükmetti. Osman A. “nitelikli hırsızlık” suçundan da 8 yıl 9 ay ceza aldı. Osman A. toplamda 21 yıl 3 ay hapse mahkum edildi.

Savcı “haksız tahrik” indirimi istedi

Osman A.’nın “canavarca hisle eziyet çektirerek kasten öldürme” suçundan yargılandığı 24 Aralık’taki duruşmada savcı sanığa “haksız tahrik” indirimi yapılmasını istedi.

Mütalaasını açıklayan savcı, iddianamedeki “canavarca hisle eziyet çektirerek kasten öldürme” suçuna ilişkin yeterli delil bulunamadığını, sanığın maktulü öldürdükten sonra eşyalarını alıp götürmesinin ise “nitelik yağma” değil “nitelikli hırsızlık” suçunu oluşturduğu iddiasıyla sanığın “haksız tahrik altında kasten öldürme” suçundan yargılanmasını istedi.

Ne olmuştu?

Yönetmen Mustafa Kemal Uzun 10 Aralık 2017’de evinde beyzbol sopası ile darp edilip, bıçaklanarak öldürüldü. İhbar üzerine Uzun’un adresine giden ekipler yönetmenin öldürüldüğünü, cep telefonu ve cüzdanın alınmış olduğunu, otomobilinin yerinde olmadığını gördü.

Uzun’u, yönetmenliğini yaptığı bir dizide figüran olarak rol alan Osman A.’nın öldürdüğü belirlendi. Cinayetin ardından polis merkezine giderek teslim olan Osman A. ifadesinde, “Mustafa Kemal Uzun’un yönetmenliğini yaptığı bir dizide figüran olarak rol alıyorum. Dün öğle saatlerinde Mecidiyeköy’de bir kafede Mustafa Kemal Uzun ile buluştuk. Burada biraz sohbet ettikten sonra Şile’ye gittik. Burada da bir kafeye oturduk, çay kahve içtik. Sonra bir balık restoranında yemek yedik. Daha sonra Uzun’un evine geçtik. Burada alkol aldık. Sohbet sırasında aramızda tartışma çıktı. Çok öfkelendim, bıçakladım, daha sonra da beyzbol sopasıyla başına vurdum” dedi. Osman A.’nın polisteki ifadesinde yönetmenin kendisine rol vereceğini vaad ettiğini anlattığı ve “Rol almak için onun her dediğini yaptım” dediği basına yansıdı.

İlgili haberler:

Yönetmen Mustafa Kemal Uzun öldürüldü

Yönetmen Uzun’un katli, homofobik nefret cinayeti mi?

‘LGBTİ’ler evlerinde dahi güvenli değil

Yönetmen Uzun’un katiline “haksız tahrik” indirimi istendi

 


Etiketler: insan hakları, nefret suçları
Telegram