09/05/2022 | Yazar: Kaos GL

“Serviksi (rahim ağzı)-yumurtalıkları olan trans erkeklerin izleminde de rutin tarama yapılması gerekir”

Yumurtalık Kanseri Farkındalık Günü ardından: İkili cinsiyete göre kategorize edilen sağlık taramasında unutulmasın! Kaos GL - LGBTİ+ Haber Portalı

İllüstrasyon:  Rose Wong, “The Dose” 

Cinsel Sağlık & Üreme Sağlığı Hakları Platformu – CİSÜ 8 Mayıs Yumurtalık Kanseri Farkındalık Günü’nde rutin jinekolojik muayenenin önemine dikkat çekti.

CİSU’nun paylaşımı şöyle: “Menopoz sonrasında görülebilen yumurtalık kanserinde, erken teşhisle yüzde 80 iyileşme görülür. Erken dönemde belirti vermeyen yumurtalık kanseri ancak rutin jinekolojik kontrollerde ultrasonla veya kitle hissedilmesiyle teşhis edilebilir. Doğum kontrol hapları yumurtalık kanseri olma riskini azaltır. Rutin jinekolojik kontroller sağlığınız için önemli.”

Aile Hekimi Doktor Filiz Ak, risklerin ikili cinsiyete göre kategorize edilmesi nedeniyle özellikle transların birçok periyodik kontrolden geçemediğine dikkat çekiyor. Dr. Ak, “Serviksi (rahim ağzı)-yumurtalıkları yerinde olan trans erkeklerin izleminde de rutin tarama yapılması gerekir. Trans kadınlarda östrojen alımına bağlı olarak diyabet ve hiperlipidemi (kollestrol) riski artar. Bu nedenle trans kadınların diyabet ve hiperlipidemi kontrollerinin yapılması gerekir. Testosteron alan trans erkelerin de yılda bir lipid taraması yaptırması önerilmektedir” diyor.


Etiketler: insan hakları, sağlık, sağlık hakkı
Telegram