06/10/2018 | Yazar: Kaos GL

Atina’da linç edilerek öldürülen LGBTİ aktivisti Zak Kostopoulos için imza kampanyası başlatıldı.

Zak Kostopoulos için bir imza ver Kaos GL - LGBTİ+ Haber Portalı

Atina’da linç edilerek öldürülen LGBTİ aktivisti Zak Kostopoulos için imza kampanyası başlatıldı.

Yunanistan’ın Atine kentinde linç edilerek öldürülen LGBTİ+ aktivisti Zak Kostopoulos için imza kampanyası başlatıldı. Olayın araştırılıp suçluların adalet önüne çıkarılması talep eden imza kampanyasına buradan katılabilirsiniz.

“Soruşturmada, faillerin motivasyonunun da hesaba katılmasını istiyoruz”

Kampanya metni şöyle:

"21 Eylül (2018) Cuma günü Zak Kostopoulos, Yunanistan’ın Atina kentinde vahşice dövülmesi sonucu hayatını kaybetti. Yaptığı farkındalık arttırıcı drag performanslarıyla Zackie Oh olarak da bilinen Zak HIV+, seks pozitif, queer bir insan hakları aktivisti ve savunucusuydu. Zak’in ölümüne sebep olan linç, polislerin olaya karşı tavrı, sonrasında oluşturulan kamusal söylem ve uygulanan şiddetin meşrulaştırılmasına karşı şok içindeyiz ve Zak için yas tutuyoruz. Yunan yetkililer tarafından yürütülen soruşturma yüzünden de dehşet içindeyiz."
"Saldırının kamera görüntüleri, Zak’in insanlık dışı ve işkenceye sayılabilecek denli alçaltıcı bie muameleye maruz kaldığını gösteriyor. Şiddetin faillerinin adalete teslim edilmesi ve olaylarla ilgili hızlı, kapsamlı, bağımsız ve tarafsız bir soruşturma yapılması için ilgili tüm Yunan yetkilileri göreve çağırıyoruz. Soruşturmada, faillerin motivasyonunun da hesaba katılmasını istiyoruz.
Yargı sürecinin işlemesini yaşasa masum sayılacak olan merhum Zak’e saygı duyulmasını talep ediyoruz. Benzer trajik olayların yeniden yaşanmasına izin vermemek için yetkilileri hukukun üstünlüğünü ve insan yaşamına saygıyı sağlamaya çağırıyoruz."

“Zak için Adalet”

İmza kampanyası sürerken Zak için adalet arayanlar  “Justice For Zak/Zak için Adalet” isimli Facebook sayfasında bir araya geliyor. “Justice For Zak/Zak için Adalet” sayfasına buradan ulaşabilirsiniz.

(Çeviri: Damla Umut Uzun)

İlgili haberler:

Yunanistan’dan LGBTİ aktivisti Zak Kostopoulos öldürüldü

Zak’in ardından: Öfkemizi yayın!


Etiketler: insan hakları