22/03/2023 | Yazar: Kaos GL

Kuir Kıbrıs ve İnsan Hakları Platformu, 17 Mart’ta yaşanan homofobik saldırının ardından mağdurdan resmi şikayet almayan polisin ayrıca olay yerinde bulunan suç aletini almayı reddettiğini duyurdu.

“Zanlının bir an önce tespit edilip yargılanması gerekmektedir” Kaos GL - LGBTİ+ Haber Portalı

Kuir Kıbrıs Derneği ve İnsan Hakları Platformu, 17 Mart Cumartesi günü Mağusa’da yaşanan homofobik saldırıda, bir gencin, askeri kıyafetli bir kişi tarafından lağım suyu dolu kova ile saldırıya uğradığını duyurdu. Açıklamada polisin, mağdurun resmi şikayetini almadığı ve suç aletini incelemek üzere almayı da reddettiğine dikkat çekildi.

Kıbrıs’ta yaşanan lezbiyen, gey, biseksüel, trans, interseks ve artı (LGBTİ+) düşmanı saldırılar hakkında ciddi endişeleri konu alan ortak açıklama şöyle:

“17 Mart akşamı Mağusa’da yaşayan bir genç, askeri kıyafet giymiş, beyaz maske takmış ve elinde kova bulunan bir kişi tarafından homofobik saldırıya maruz kalmıştır. Saldırgan, mağdura homofobik nefret söyleminde bulunduktan sonra lağım suyu dolu kovayı başından aşağıya dökmüş ve olay yerinden hızla uzaklaşmıştır. Bu olay, LGBTİ+ topluluğuna karşı artan nefret ve şiddetin bir göstergesidir. Kırılgan gruplara yönelik işlenen bu tarz suçlar nefret suçu kapsamında değerlendirilip polis tarafından da daha dikkatli şekilde soruşturulup ivedilikle suçluların yargı önüne getirilmesi gerekmektedir.

Olay sonrasında polise ifade veren mağdura konu ile ilgili araştırma yapılacağı bilgisi verilerek gönderilmiştir. Yaşanan olayla ilgili mağdurun resmi şikayetini almayan polis ayrıca olay yerinde bulunan ve emare olarak kullanılabilecek kovayı da almayı reddetmiştir. Bu durum, Kıbrıs’taki LGBTİ+ topluluğunun polis ve hukuk sistemi tarafından yeterince korunmadığına dair ciddi endişeleri arttırmaktadır. Olayın yaşandığı yerde çeşitli mağaza kameraları ve olaya şahitlik eden kişilerin de olduğu bilinmektedir. Tüm bu bağlamda zanlının bir an önce tespit edilip yargılanması gerekmektedir.

Kuir Kıbrıs Derneği ve İnsan Hakları Platformu, bu olayın takipçisi olacaktır ve unutulmamalıdır ki LGBTİ+ hakları insan haklarıdır. Benzer durumları deneyimleyen mağdurların yalnız olmadıklarını, Kuir Kıbrıs Derneği Dayanışma Hattı’nı (+90 542 8585847) arayarak dayanışma ve yardım talep edebileceklerini hatırlatmak isteriz. LGBTİ+’lar, Kıbrıs’ta güvende olmalıdır ve bu tür saldırıların tekrarlanmaması, LGBTİ+’ların insan haklarına saygı gösterilmesi için yetkililer adım atmalıdır. Kuir Kıbrıs Derneği ve İnsan Hakları Platformu, bu tarz homofobik saldırılara karşı mücadele etmek için bu konunun takipçisi olacaktır.”


Etiketler: insan hakları, nefret suçları
İstihdam