17/12/2019 | Yazar: Kaos GL

8. Pembe Hayat KuirFest’in kapanış filmi olan Zırıl Lubunya, 10 gün boyunca çevrimiçi film platformu Mubi’de.

“Zırıl Lubunya”yı izlemeyen kalmasın Kaos GL - LGBTİ+ Haber Portalı

Her gün yeni bir filmi çevrimiçi yayımlayan abonelik tabanlı yayın Mubi, 8. Pembe Hayat KuirFest’in kapanış filmi olan Zırıl Lubunya’yı izleyici ile buluşturuyor.

10 gün boyunca Mubi’de izlenebilecek olan Brezilya yapımlı film, Zırıl Lubunya / Bixa Travesty kendini “toplumsal cinsiyet teröristi” olarak adlandıran Linn da Quebrada’nın ırk, çıplaklık ve sınıfa dair getirdiği sert eleştiriye odaklanıyor.

Pembe Hayat filmi şöyle tanımlıyor:

“São Paulo’nun favelalarından çıkan Linn kendini bir toplumsal cinsiyet teröristi olarak adlandırıyor. Brezilyalı performans sanatçısı Linn da Quebrada’nın bedene, ırka, çıplaklığa, sınıfa dair sert, kışkırtıcı ve bir o kadar baştan çıkarıcı işlerini, annesi ve yakın arkadaşlarıyla geçirdiği ev halleriyle harmanlayan ‘Zırıl Lubunya’ bu senenin en ilgi çeken kuir belgesellerinden biri. Berlin Film Festivali’nde TEDDY En iyi Belgesel ödülünü kazanan birebir çevirisiyle ‘Travesti İbne’nin heteronormatif düzene, LGBTİ+ mücadelenin kendi içinde yarattığı ve normlaştırdığı kategorilerine,  Bolsonaro gibi baskıcı rejimlere söyleyecek çok sözü var.”

Filmi buradan izleyebilirsiniz.


Etiketler: kültür sanat
nefret