07/02/2013 | Yazar: Evren E. Çakmak

Zonguldak’ta iki kişinin zihinsel engelli bir gence tecavüz ettiği olayda sanıklar serbest bırakıldı.

Zonguldak’ta Tecavüz Davasında Sanıklar Serbest Kaos GL - LGBTİ+ Haber Portalı
Zonguldak’ta iki kişinin zihinsel engelli bir gence tecavüz ettiği olayda sanıklar serbest bırakıldı.
 
Doğan Haber Ajansı'nın haberine göre. Geçtiğimiz  Ağustos ayında meydana gelen olayda Mustafa G., iddiaya göre daha önceden tanıdığı G.K.’ye bir arkadaşının evinde tecavüz etti. Aynı gün G.K., kendisini arayan Cemalettin Ö. tarafından ilçede bir otele götürüldü ve burada tecavüze uğradı.  

Tutuklanan 2 sanık hakkında, ’Cinsel saldırı ve kişiyi hürriyetinden yoksun bırakmak’ suçlamalarıyla dava açıldı. Zonguldak 1’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nde hakim karşısına çıkan sanıklardan Mustafa G., savunmasında G.K. ile cep telefonuna mesaj göndermesiyle tanıştığını ve kendisini kadın sandığını ileri sürdü.
 
Sanık Mustafa G.; "Mesaj gönderilen numarayı aradığımda telefonu açan kişi adının Aysun olduğunu söyledi. Kendisiyle 20 gün kadar konuştuk. Sesi de kadın sesine benziyordu. Sonra buluşmaya karar verdik. Buluşmaya gittiğimde bir erkekle karşılaştım. ’Sen kız değil miydin?’ diye sorduğumda erkek olduğunu söyledi. Daha sonra para karşılığında ilişkiye girdim. Benden 50 lira istedi, 40 lira verdim. Gördüğüm kadarı ile akıl hastalığı belirtisi yoktu."  iddialarında bulundu.

Diğer sanık Cemalettin Ö. ise kalacak yerinin olmadığını söylemesi üzerine G.K.’yi otele yerleştirdiğini, ancak ilişkiye girmediğini ileri sürdü. 

G.K. ise sanıklardan Mustafa G.’nin Murat, Cemalettin Ö.’nün de Cemal olarak kendilerini tanıttıklarını ileri sürdü. Mustafa G.’nin, "Sana bakacağım, sahip çıkacağım" diyerek kendisini kandırdığını ileri süren G.K., "Tanımadığım birisinin evinde benimle ilişkiye girdi. Bana söz verdiği için kendisine güvenmiştim" dedi.

G.K.’nin babası R.K. ise oğlunun zihinsel engelli olduğunu söyleyerek, "Sanıklardan şikayetçiyim" dedi.

Mahkeme heyeti, suç vasfının değişme ihtimali, delillerin toplanması ve tutuklamanın tedbir mahiyetinde olmasını göz önünde bulundurarak sanıkların tahliyesine karar verdi. Duruşma ertelendi. 

Etiketler: insan hakları
Nefret