İnsan Hakları / Sağlık

’HIV/AİDS Tedavisi Mümkün’

Pazartesi, 11 Haziran 2012
Haber: Kaos GL
Fransız virüs uzmanı Francoise Barre-Sinoussi tedavinin ne zaman bulunacağı ile ilgili bir takvim çıkaramayacağını ancak bilim insanlarının hergün yeni yararlı buluşlar yaptığını söyledi.
 
Virüsün 1981 yılında tanımlanmasından bu yana 30 milyondan fazla kişi HIV/AIDS nedeniyle hayatını kaybetti.
 
O zamandan bu yana geliştirilen ilaçlar sayesinde artık HIV pozitif kişiler doğru ilaçlara ulaşabildikleri sürece uzun yıllar hayatlarına devam edebiliyorlar.
 
Professor Barre-Sinoussi ’’Bugün bir tedavi ile ilgili konuşuyor olmamızın nedeni artık bunun mümkün olduğuna dair elimizde kanıt olması’’ dedi.
 
Son günlere kadar araştırmacılar neredeyse HIV virüsünü yokedebilecek bir tedavi bulmaktan ümidi kesmişti ancak iki hasta ile yaşanan deneyimler yeniden tedavinin mümkün olduğunun düşünülmesine neden oldu.
 
’Kanıt var’
Berlin hastası olarak tanımlanan bir adam kemik iliği nakli sayesinde HIV virüsünden kurtulmayı başardı.
 
Yine yakın zamanda New Jersey’den 50 yaşında bir adam gen terapisi ile tedavisi gördü.
Tamamen iyileşmemiş olsa da vücudu kısa bir süre için de olsa antiviral ilaçlar almaya gerek duymadan virüsü kontrol altında tutmayı başardı.
 
Professor Barre-Sinoussi ’’Berlin hastasına gelince iki kemik iliği naklinden sonra artık vücudunda HIV virüsü bulunmuyor. Bu tedavinin mümkün olduğunu gösteren bir kanıt. Buna daha önce sahip değildik’’ dedi.
 
HIV tedavisi arayışında iki ana yaklaşım bulunuyor. Biri HIV virüsünün tamamen vücuttan atılmasını sağlamak ötekisi ise pratik tedavi denilen virüsü vücuttan çıkarmayan ancak kişinin ilaç kullanmadan virüsle savaşabilmesini sağlayan bir tedavi tipi.
 
Şu an için HIV pozitif olan bir kişinin hergün ilaç kullanması gerekiyor.
 
Bu oldukça pahalı ilaçlara özellikle fakir ülkelerde ulaşmak oldukça güç.
 
Yeni yöntemler
Professor Barre-Sinoussi ’’Tedavi aramamızın nedeni şu an elimizdeki çözümün çok pahalı ve ulaşması zor oluşu. Ayrıca bazı hastalarda uzun süren ilaç tedavisi komplikasyonlara neden oluyor. Yani yeni yöntemler bulmak zorundayız’’ dedi.
 
2008 yılında Luc Montagnier ile birlikte HIV virüsünü buldukları için Nobel Ödülü alan Professor Barre-Sinoussi yakında Uluslararası AİDS Vakfı başkanlığı görevini üstlenecek.
 
Bu yeni görevinde birçok ülkede HIV tedavisi üzerine araştırmaların devam etmesi için çalışmalarına devam edecek.
 
Profesör son dönemde HIV araştırmaları için ayrılmış fonların hızla kesilmeye başladığını ve bu durumun kendisini çok rahatsız ettiğini söylüyor.
 
Ancak fonlar artarsa tedavi bulunabilir mi sorusuna net bir yanıt veremeyeceğini söylüyor.
 
Professor Barre-Sinoussi ’’Ben bir bilim insanıyım ve dürüst olmam gerekir. Ve dürüst olarak söylüyorum tedaviyi ne zaman bulacağımızı bilmiyorum’’ dedi. (BBC Türkçe)