İnsan Hakları / Sağlık

HIV/AIDS’le Mücadelede Büyük Gelişme

Pazartesi, 16 Temmuz 2012
Haber: Kaos GL
Birleşmiş Milletler (BM) Çocuklara Yardım Fonu Unicef’in AIDS’le Mücadele Bölümü Başkanı Craig McClure, HIV’in anneden çocuğa gebelikte, doğum esnasında ya da emzirme döneminde geçmesinin engellenmesinde büyük gelişme kaydedildiğini söyledi.
Yapılan çalışmalarla, 2003-2012 arasında HIV bulaşma oranının yarı yarıya azaldığını belirten McClure, Unicef’in 2015 yılı hedefinin yeni doğan bebeklerde hastalığı yüzde 90 azaltmak ve AIDS’e bağlı anne ölümlerini yarı yarıya indirmek olduğunu belirtti.
 
Gençlerde HIV’in önüne geçilmesiyle ilgili çalışmalar ise hala sürüyor.
 
HIV+’lerin yarısı tedavi görüyor
Sağlık hizmetlerinin gelişkin olduğu ülkelerde, HIV’in anneden çocuğa geçme vakasının yok denecek kadar az. Bulaşma vakalarının görüldüğü 22 ülkenin 21’I ise Afrika ve Hindistan’da yer alıyor.
 
McClure, bu ülkelerde HIV pozitif olan tüm kadınlara yönelik tedavilerin yaygınlaştırılmasını istediklerini söylerken, gebelik sırasında yapılan bir test sayesinde, erken müdahaleyle hastalığın günde tek hapla tedavi edilebileceğine dikkati çekti.
2010 verilerine göre, dünyadaki HIV pozitiflerin yaklaşık yarısı (6 milyon kişi) tedavi görüyor ve bu sayının 2015’e 15 milyonu geçmesinin bekleniyor. 15 yaşından küçük çocukların ise sadece yüzde 25’I tedavi görüyor.
 
Virüsün 11-18 yaşındaki gençlerde engellenmesi konusunda hala yolun başında olduklarını belirten McClure, okullarda cinsel eğitimin hala ahlaki tartışmalara konu olduğunu ve bunun da işleri daha da zorlaştırdığını söyledi. Bu nedenle Unicef’in sadece gençlere yönelik bir program yürütmeyi düşündüğünü ve pilot projeler hazırladığını duyurdu. (bianet)