İnsan Hakları / Sağlık

Tıp Merkezinden Trans Erkeğe Açık Ayrımcılık

5 Mart 2013
Haber: Kaos GL
İş yerinden istenen sağlık raporunu almak üzere bugün Pendik Şifa Tıp Merkezi’ne giden bir trans erkek, doktorların transfobisiyle karşılaştı. Kaos GL muhabirlerinden Emre Korlu’nun aktardığına göre olay şu şekilde gerçekleşti:
 
Translara Özel Psikolog Muayenesi!
“Rapor için üç bölüme gözükmesi gereken arkadaşım, ilk iki muayenesi yapıldıktan sonra dâhiliye bölümüne yönlendirilmiştir. Dâhiliye doktoruna cinsiyet kimliğinden bahseden arkadaşım, muayeneden sonra, doktorun heyeti aramasıyla psikologa da gönderilmek istendi. Arkadaşım bu duruma karşı çıkarak akıl sağlığının yerinde olduğunu anlatmaya çalıştı.
“Arkadaşım başhekimle de görüşme yaptı ve başhekimden şu yanıtı aldı: “Şimdi doktor bakar topallık görürse ekstra ortopediye gönderir bu da öyle bir durum.” Bunun üzerine arkadaşım "benim cinsiyet kimliğimle bu durumu aynı kefeye mi koyuyorsunuz?" dese de başhekim benzer absürt örnekleri vermekte diretti.
 
“Sağlık raporunu alamayacağına dair cümlelerle karşılaşan arkadaşım hastaneden eli boş ayrılmak zorunda kaldı.”
 
“Sizin Gibileri Burada İstemiyoruz!”
“Sağlık raporunu alamadan çıktığı hastaneye tekrar geri dönen arkadaşım, heyet kurulunun toplandığı kata çıktı. Orada karşılaştığı görevliye rapor için her gelen kişiden psikologa gitmesi isteniyor mu diye sormasının ardından durumun öyle olmadığını öğrendi. ‘O zaman benden niye istiyorsunuz?’ diye soran arkadaşıma görevlinin tavrı kayıtsızlıkla sonuçlandı. Ardından aralarında kavga baş gösterdi. Oradan geçen bir kadın doktor arkadaşıma ‘sizin gibileri burada istemiyoruz’ dedi. Arkadaşımın ‘sen bizleri ötekileştiriyor musun? Ben buraya yalnız sağlık raporu almak için geldim’ demesinin ardından doktorun transfobik davranışlarıyla karşılaştı.  
 
“’Evet ötekileştiriyorum’ diyen doktora karşılık arkadaşımın ‘ben yalnız değilim, biz çok kalabalığız, siz ve hastaneniz hakkında derneklerimize şikayette bulunacağım’ demesinin üzerine yumuşadılar ve ‘rapor için her geleni psikologa da gönderiyoruz’ yanıtı geldi.
 
“Hatta arkadaşımla tartışmaya giren kadın doktor sağlık raporunun çıkması için yardımcı oldu.
 
“Arkadaşım sağlık raporunu almayı başardı. Bizim amacımız hastaneyi ve bu olaya karışan doktorları ifşa ederek bundan sonra yolu o hastaneye düşebilecek trans arkadaşlarımızın transfobik bir tutumla saldırıya uğramamalarıdır.”