İnsan Hakları / Aile

İtalya’da medeni birliktelik evlat edinme hakkı elenerek Senato’dan geçti

Cuma, 26 Şubat 2016
Haber: Kaos GL

Medeni birliktelik tasarısı İtalyan Senatosu’ndan geçti ama evlat edinme hakkı elendi. Daha önce Katolik Kilisesi’nin homofobisine tepki gösteren Başbakan Matteo Renzi’nin kiliseyle uzlaşması tepki topladı. Tasarı önümüzdeki günlerde Temsilciler Meclisi’nde oylanacak.

                                                         Foto: AFP, Uyan İtalya

İtalya’da medeni birliktelik yasası 173’e 71 oyla Senato’dan geçti. Ancak yasanın medeni birliktelikten faydalanan partnerlere evlat edinme hakkı tanıyan bölümü tasarıdan çıkartıldı.

Senatodan geçen yasa önümüzdeki günlerde, İtalya Parlamentosu’nun alt kollarından Temsilciler Meclisi’nde oylanacak. Meclis’ten de geçtiği takdirde yasa eşcinsel çiftlere temel yasal tanınma sağlayacak. Eşcinsel çiftler vergi, sosyal güvenlik ve miras konularında haklarına kavuşacak. Partnerlerin birbirlerinin çocuklarını evlat edinmesine hak tanıyan kısım ise yasadan çıkartıldı.

Başbakan Kilise’ye rest çekmişti ama…

İtalya Başbakanı Matteo Renzi’nin, muhafazakarların baskısına ve Katolik Kilisesi’ne sert tepki göstererek, “Oylamaya parlamento karar verir, piskoposlar değil. İki insanın birbirine aşık olmasında korkacak ne var?” ifadelerine rağmen muhafazakarlarla uzlaşma yoluna gitmesi tepki topladı.

“Öfkeliyiz, hayal kırıklığına uğradık”

Ülkedeki LGBTİ aktivistleri, Katolik Kilisesi’nin ve muhafazakarların baskısı sonucu yasanın değiştirilerek Senato’ya sunulmasına öfkeli olduklarını belirtti.

Gökkuşağı Aileleri’nden Marilena Grassadonia, “Öfkeliyiz ve hayal kırıklığına uğradık. 2016’de Avrupa’nın parçası olmaktan onur duyan İtalya gibi bir ülkede çocukların da hakları olduğu gerçeğinin gözardı edilmesi kabul edilemez” dedi.

Eşcinsel evlilikleri tanımayan yasanın zaten ‘mütevazı bir taviz’ olduğunu söyleyen Grassadonia, “Evlat edinme hakkını da çıkartarak yasanın içini boşalttılar” ifadelerini kullandı.

Ülkenin önde gelen LGBT örgütlerinden Arcigay de açıklamasında, “Ortaya çıkartılan yasa temel değerlerden uzak” dedi.

İtalya yasalarına göre hakimler eşcinsel çiftlere emsal davalara bakarak evlat edinme hakkını tanıyabiliyor. Yeni yasada bu durumun hakimin inisiyatifinden çıkarak kanun haline gelmesi bekleniyordu.

Ne olmuştu?

İtalya'da hükümet eşcinsel birlikteliklerin yasal olarak tanınmasını sağlayacak yasa tasarısını parlamentoya getirmeye hazırlanırken, evlilik eşitliği tartışması meydanlara taşındı.

Medeni birlikteliği savunan on binlerce kişi Ocak ayında onlarca kentte “Uyan İtalya” sloganıyla gösteriler düzenledi. Ay sonunda ise Katolik ve muhafazakar örgütlerin öncülüğünde “geleneksel ailenin” korunması çağrısıyla bir “Aile Günü Yürüyüşü” düzenlendi.

Hükümet’in önerdiği yasa tasarısının Katolikler ve muhafazakarların yoğun tepkisine rağmen geçmesi bekleniyordu. Tasarının değiştirilmesi sürpriz oldu.

İlgili haber:

“Katolik Kilisesi çocukları LGBT’lere karşı silaha çeviriyor”

İtalya Başbakanı’ndan kiliseye: İki insanın aşkında sorun ne?