Yaşam / Dünyadan

Eşitlik Yürüyüşü'nde 3 bin gösterici

Pazartesi, 12 Haziran 2006
Haber: Kaos GL
Dönemin Varşova Belediye Başkanı olan Cumhurbaşkanı Lech Kaçinski tarafından gençlere kötü örnek oldukları gerekçesiyle 2 kez yasaklanan ‘Eşitlik Yürüyüşü’, ilk defa yasal olarak Varşova’daki Polonya Parlamentosu binası önünde başladı. Yürüyüşe, eşcinsel, lezbiyen, liberal ve insan hakları savunucusu 3 bin gösterici katıldı.

KAOS GL

Polonya’nın muhafazakar katolik Cumhurbaşkanı Lech Kaçinski tarafından 2 kez yasaklanan ‘Eşitlik Yürüyüşü’ne, aralarında eşcinsel, lezbiyen, liberal ve insan hakları savunucularının da bulunduğu toplam 3 bin gösterici yer aldı.

Polonyalı eşcinsel, lezbiyen, liberal ve insan hakları savunucularının, tek düzelik ve yasaklamalara karşı başkent Varşova sokaklarında gerçekleştirdikleri ‘Eşitlik Yürüyüşü’, gövde gösterisine dönüştü.

Dönemin Varşova Belediye Başkanı olan Cumhurbaşkanı Lech Kaçinski tarafından gençlere kötü örnek oldukları gerekçesiyle 2 kez yasaklanan ‘Eşitlik Yürüyüşü’, ilk defa yasal olarak Varşova’daki Polonya Parlamentosu binası önünde start aldı.

Varşova polisinin geniş güvenlik önlemleri aldığı ve 3 bin kişinin katıldığı yürüyüş sırasında aşırı milliyetçi bazı kişiler, göstericilere yumurta ve taşlı saldırıda bulundular. Polis, saldırganları kısa sürede etkisiz hale getirerek gözaltına aldı.

Öte yanda, sol görüşlü milletvekillerinin yanı sıra Avrupa Birliği’ne bağlı sivil toplum örgütlerinden bazı yetkilileri de yürüyüşe katılırken sağ milletvekilleri karşı çıktılar.


Kaynak: Açık Gazete, 11 Haziran 2006