Medya

Pazartesi’den pazartesiye: Akit’in haftalık nefret seyri

Pazartesi, 18 Şubat 2019

Akit son bir haftada LGBTİ+’lara yönelik ayrımcı söylemde bulunduğu toplam 6 haber yayımladı.

Kaos GL Derneği’nin yayımladığı 2018 Medya İzleme Raporu’na göre, Yeni Akit gazetesi tamamı LGBTİ+’lara yönelik hak ihlali ve/veya önyargı içeren 111 haber, söyleşi ya da köşe yazısı yayınladı.

Rapor’da Yeni Akit gazetesinin bir yılda yayınladığı içeriklerin tamamında LGBTİ+’lara yönelik hak ihlali tespit edildi, 111 metnin tamamında cinsel yönelim ve cinsiyet kimliği temelli ayrımcı dil kullanıldı ve 97’sinde nefret söylemi yer aldı.

LGBTİ+’lara yönelik ayrımcı söylemi yeni yılda da sürdüren Yeni Akit 12 – 18 Şubat tarihleri arasında LGBTİ+’lara yönelik ayrımcı söylemi sürdürdüğü 6 haber yayımladı. Bu haberleri kaosGL.org okurları için derledik.

Akit’ten “Medya Raporu” haberi

Akit’te 13 Şubat Salı günü yayımlanan, Faruk Sekmen imzalı “Akit sapıklara geçit vermedi” başlıklı haber, Kaos GL Derneği’nin hazırladığı 2018 Medya Raporu’nu haberleştiriyor ve LGBTİ+’lara yönelik ayrımcı söylem kullanıyor, Kaos GL Derneği’ni ise hedef gösteriyor. Eşcinselleri “sapkın” olarak itham eden haber “Alman Vakıfları ve Soros'un kirli paralarıyla beslenen LGBTİ sapkınlığı” gibi ayrımcı ifadeler kuruyor.

Sıra Ankara Barosu’nda

13 Şubat’ta yayımlanan bir diğer haber de Ali İhsan Karahasnoğlu’nun “Ankara Borusu, haberin var mı, avukatlar ne durumda?” başlıklı köşe yazısı. Karahasanoğlu yazısında Ankara Barosu’nda kurulan LGBTİQ+ Hakları Merkezi’ne yönelik şu ifadeleri kullanıyor: “Ankara Borusu, pardon.. Pardon.. Barosu.. Kafayı LGBTİ'lerin sözümona ‘hak’larına takmışlar..”

Karahasanoğlu bu yazısında LGBTİ+ haklarını yok sayarak ayrımcı söylemde bulunuyor. Ankara Barosu’nun bu yazıya verdiği yanıtı ise buradan okuyabilirsiniz.

Akit, Ankara Barosu’nu bi sal!

Baro’nun yanıtının ardından Gazete, Karahasanoğlu’nun 16 Şubat Cumartesi günü Ankara Barosu’nu yeniden hedef gösteren “Başörtülü üyeleri reddet, lezbiyenlere merkez kur!” başlıklı bir yazısını daha yayımladı.

Yazıda Karahasanoğlu Ankara Barosu’na “Kendilerine birisi çıkıp, ‘gay’ dese, ‘lezbiyen’ dese ‘Bana hakaret etti, hakim amca’ diye mahkemeye koşacak olanlar.. ‘Gay'lik, lezbiyenlik, çok güzel bir şey ise.. Size bu sıfatlarla hitap edenlere tahammül eder misiniz?” diye soruyor ve “Gariban insanların çocuklarını ‘gay’liğe alıştıranların.. ‘Lezbiyenliğe alıştıranların’ ekmeğine yağ sürüp..” benzeri ayrımcı  söylemde bulunuyor. Bu ifadelerle ayrıca halka yanlış bilgi veriliyor; gey, lebziyen, biseksüel gibi cinsel yönelimler doğuştandır!

Yazar Ece Vahapoğlu da hedef!

Gazetenin 15 Şubat Cuma tarihli, Ömer Faruk Şirin imzalı “Budistlerin ‘yoga’sı devlet okullarında” başlıklı haberi yazar Ece Vahapoğlu’nu hedef gösterdi. Haberde ilgili bölüm şöyle: “Milli Eğitim Bakanlığı’nın okul öncesi ve ilköğretim çağındaki öğrencilere vereceği yoga eğitiminin kitaplarında eşcinselliği öven Ece Vahapoğlu tarafından yapılacağı ortaya çıktı.”

Vahapoğlu 2009 yılında yayımlanan “Öteki” isimli romanı nedeniyle bu haberde hedef gösterildi.

Romanda, Amerika’da eğitim gördükleri üniversitede tanışan, yıllar sonra İstanbul’da tekrar karşılaştıklarında dost olup birbirlerini yakından tanıyan, sunucu Esin ile babasının şirketinde yöneticilik yapan, İslami değerlere sıkı sıkıya bağlı Kübra’nın öyküsü anlatılıyor. Gazete Vahapoğlu’nu hedef gösterdiği ve lezbiyenlere yönelik ayrımcı ifadeler kullandığı haberinde şunları söylüyor: “Vahapoğlu, rezil kitabında biri örtülü diğeri açık iki kadın üzerinden lezbiyenlik propagandası yapıyor.”

Haberin ardından MEB okullardaki yoga etkinliğini kaldırdı. Gazete aynı gün etkinliğin MEB tarafından iptal edildiğini de duyurdu.

“Moda” ve “müstehcen” olarak eşcinsellik!

Bu haber Ali İhsan Karahasanoğlu’nun aynı gün gazetede yayımlanan “Yogayı Etiler'de öğretsinler, devlet okulunda ne işi var?” başlığı ile de bir başka ayrımcı söyleme neden oldu. Karahasanoğlu köşesinde eşcinselliği “müstehcen”, “moda” gibi sıfatlarla tanımladı ve eşcinsellere yönelik ayrımcı söylemde bulundu.

Bugün Akit’te ne var?

Bugün Akit’te gazetenin yazarları tarafından yazılmış LGBTİ+’lara yönelik nefret söylemi ya da ayrımcı söylemem üreten bir haber yok. Fazla sevinmeyin, gazete bugün Yeni Şafak’tan Ergün Yıldırım’ın cinsiyet eşitliğine karşı yazdığı bir yazıya sayfasında yer veriyor.

Yıldırım yazısında, “Artık Türkiye'de İslam'a yönelen büyük kültürel taarruzlar var. Bu taarruzların büyük kısmı kadınlar üzerinden yapılıyor. En yeni biçimi ise cinsiyet eşitliği adı altında her çeşit lezbiyenlik ve oğlancılığın olumlanmaya başlanması. Taklitçilerimiz yine iş başında. Eskiden kadın hakları diye mukallitlik yaparlardı, şimdide lezbiyenlik ve homoseksüellik diye bağırarak bunu yapıyorlar. Allah'ın helal ve haram sınırlarını tanımıyorlar” diyor ve eşcinsellere yönelik nefret söyleminde bulunuyor.

Kaos GL Derneği 10 yıldır medyayı izliyor

Kaos GL Derneği 10 yıldır lezbiyen, gey, biseksüel, trans ve intersekslerin (LGBTİ) medyada yer alış biçimlerini izliyor. Her yıl yayınladığı medya izleme raporları ile hem medyadaki ayrımcı söylem, nefret söylemi, nefret suçu ve önyargıya dikkat çekmeye çalışıyor hem de medyada seyri takip ediyor. Derneğin 2018 yılına ait Medya Raporu'na buradan ulaşabilirsiniz.