İnsan Hakları

Trans mahpus Buse “ölüm orucuna” ara verdi

Perşembe, 28 Mart 2019

Trans kadın mahpus Buse, sağlık hakkına erişimi keyfi bir şekilde engellendiği için 31 Ocak’ta başladığı “ölüm orucuna” ara verdi.

Fotoğraf: Veysel Mamuk, İstanbul LGBTİ+ Onur Haftası, 2018

Tekirdağ 2 Nolu F Tipi Kapalı Erkek Cezaevi tutulan trans kadın mahpus Buse, cinsiyet geçiş operasyonu için dava açtı. Mahkeme, Buse’nin geçireceği operasyonun ruh sağlığı açısından zorunlu olduğu hükmüne vardı. Ancak, Adalet Bakanlığı'na yazılan dilekçe sonucunda; Bakanlık cezaevine ‘ameliyat zorunludur ancak aciliyeti yoktur’ diye dönüş yaptığı için Buse’nin hastaneye sevki gerçekleşmiyor. Buse bu sebeple, 31 Ocak’tan “ölüm orucu”na girmişti.

Buse'yi ziyarete giden avukatı, Buse'nin 56 gündür yalnızca şekerli su ve bir çay kaşığı tuzla beslendiğini, takviye olarak da B12 vitamini aldığını; Buse'nin yoğun böbrek ağrıları çekmeye başladığını aktardı. Buse, dostlarının dışarıda kendisi için verecekleri mücadeleye inandığını açıklayarak ölüm orucuna 15 Mayıs'a kadar ara verdiğini; bu süreçte bakanlıklarca ve idarece atılacak adımları izleyeceğini açıkladı.

Sağlık Bakanlığı’ndan yanıt yok!

Buse'nin kaldığı cezaevinin idaresi tarafından Sağlık Bakanlığı'na yazılan “hastaneye sevki halinde ameliyatların SGK kapsamında olup olmadığı” konulu Kasım 2018 tarihli müzekkereye bakanlık tarafından halen cevap verilmemesi üzerine; Buse'nin dostları tarafından 7 Mart 2019 tarihinde Sağlık Bakanlığı'na fax eylemi gerçekleştirilmişti. Cezaevi idaresiyle yapılan görüşmede, halen bu müzekkereye bakanlıkça yanıt verilmediği öğrenildi.

İlgili haberler:

Trans kadın mahpus Buse, sağlık hakkına erişim için “ölüm orucunda”!

“Adalet Bakanlığı Buse’nin yasal hakkını gasp ediyor”

Buse’ye mektup yazdın mı?

Trans kadın mahpus Buse ile dayanışma çağrısı!

Bu akşam #BuseyeSesVer!

Trans kadın mahpus Buse, yeniden “ölüm orucunda”!

Trans kadın mahpus Buse için Birleşmiş Milletler’e başvuru

Buse için Sağlık Bakanlığı’na faks çağrısı