İnsan Hakları / Sosyal Hizmet

Kaos GL, Haziran ayında 104 danışmanlık hizmeti sağladı

Cuma, 12 Temmuz 2019

Kaos GL Haziran ayında yasal haklar, sağlık, askerlik, psikososyal destek başta olmak üzere birçok alanda mülteci ve Türkiyeli LGBTİ+’lara 104 danışmanlık hizmeti sağladı. 

Danışmanlık hizmeti vermeye devam eden Kaos GL; Haziran ayında yasal haklar ve yükümlülükler, hormon kullanım süreci, sağlık hakkına erişim, maddi desteğe erişim, askerlik gibi konularda toplamda 104 danışmanlık sağladı. 

Türkiye’nin farklı şehirlerinde ikamet eden LGBTİ+ mültecilere telefon ve mail yoluyla 74 danışmanlık hizmeti verildi. Danışmanlıkların 28’ini hukuki danışmanlık, 46’sını sosyal danışmanlık oluşturdu. 

Türkiye dışından iletişime geçip Türkiye’ye sığınma başvurusu yapmayı düşünen LGBTİ+’lara mail yoluyla 6 hukuki ve sosyal danışmanlık hizmeti verildi. 

Mail danışmanlıkları refugee@kaosgl.org adresi üzerinden Türkçe ve İngilizce olarak devam etmektedir.

Türkiyeli LGBTİ+’lara verilen danışmanlık

Türkiyeli LGBTİ+’lara Haziran ayında 24 danışmanlık hizmeti sağlandı. 21’i mail, 3’ü yüz yüze verilen danışmanlıkların konularını askerlik, psikososyal destek, hukuki destek ve yurt dışına iltica oluşturdu. 

Danışmanlık almak isteyen Türkiyeli LGBTİ+'lar Kaos GL ile danisma@kaosgl.org adresi üzerinden iletişime geçebilir.

*Kaos GL, genel danışmanlıklarını SIDA desteği ile yürütülen “Gökkuşağı Projesi”; mültecilere verilen danışmanlıkları ise BMMYK ile birlikte yürütülen “LGBTİ Mültecilerin İnsan Haklarını Geliştirmek” projesi kapsamında sağlıyor.