Yaşam / Dünyadan

Şili: Eşcinsel çocukların da hakları vardır!

Pazartesi, 21 Ağustos 2006
Haber: Kaos GL
Şili'deki eşcinsel hareketi ve uzmanlar, heteroseksüel ilişkilerin aile, okul ve medyada tek cinsel ilişki biçimi olarak ele alınmasının gelişim yaşlarındaki eşcinsellerde yarattığı psikolojik baskıya karşı harekete geçti.

KAOS GL

Aynı cinsiyetten olan çocukların birbirlerine dokunması veya sarılmasının olağan karşılanmadığı, heteroseksüel modelin erken yaşlardan itibaren dayatıldığı Şili gibi ülkelerde ilk gençlik çağındaki eşcinseller arasında intihar eğiliminin hayli yaygın olduğu belirtiliyor.

Çocuklara ve ilk gençlik çağındakilere hitap eden eğitim ve medyanın herkesin heteroseksüel olduğunu varsayması da, Şili Üniversitesi Tıp Fakültesi ve İlk gençlik Çağı Sağlık Merkezi öğretim üyelerinden Maria Isabel Gonzalez'e göre gelişim sürecinde travmalara yol açıyor.

Eşcinsel Kurtuluş Hareketi sözcüsü Rolondo Jimenez ise, 14–15 yaşlarındaki bir çocuğun heteroseksüel olduğunu söylediğinde hiçbir soruyla karşılaşmamasına karşın eşcinsel olduğunu söylerse bir dizi açıklamada bulunmaya zorlanmasını gündeme getirerek, eğitim sisteminin toplumun bu konunun üstesinden gelmesini sağlayıcı tarzda geliştirilmesi gereğini vurguluyor.

Güney Amerika'nın en muhafazakar ülkesi olarak bilinen ve yakın zamana kadar kadınların boşanma hakkının dahi bulunmadığı Şili'de bekar ve çocuklu bir kadının cumhurbaşkanı seçilmesi, eşit sayıda kadın ve erkekten oluşan bir hükümetin kurulması, cinsel çoğulculuğa açık bir eğitim sistemi taleplerinin gündeme gelmesi, toplumdaki özgürlükçü ve sol yönelimin en açık göstergeleri.

Kaynak: latinbilgi.net, 21 Temmuz 2006