Yaşam / Dünyadan

Cashman: Şimdi nefreti durdurma zamanıdır

Cumartesi, 19 Ağustos 2006
Haber: Kaos GL
Avrupa Parlamentosu Üyesi Michael Cashman Türkiye’deki yetkililere yazdığı mektupta Bursa'daki yürüyüşün güvenliğinin neden sağlanamadığını açıklamalarını istedi. Cashman, bir amaç için bir araya gelmiş toplulukların temel hak ve özgürlüklerinin Avrupa Birliği’ne üye devletler için ne kadar önemli olduğunu hatırlattı.

KAOS GL

Gey ve Lezbiyen hakları Avrupa Parlementosu İntergrup Başkanı ve İşçi Partisi Avrupa Parlamento üyesi Michael Cashman, ‘Bazı Avrupa şehirlerindeki pride yürüyüşlerinde uygulanan şiddet, yasaklama ve iptaller silsilesinin bir açıklaması olamaz, bu mazur görülemez’ dedi.

Cashman yaptığı açıklamada Bursa’da yaşanan olaylara da değindi. Moskova'dan Bursa'ya otoritelerin ve polisin sorumluluklarını yeterince ciddiye almadıklarını, isteksiz davrandıklarını ve yürüyüşe katılan kişiler ile bir grup akılsız arasındaki şiddeti engelleyemediklerini belirten Cashman nefret ve ayrımcılığı yayan canilere tolerans gösterildiğinin altını çizdi.

Türkiye’deki yetkililerden Bursa'daki yürüyüşün güvenliğinin neden sağlanamadığını açıklamalarını isteyen Cashman, yazdığı mektupta bir amaç için bir araya gelmiş toplulukların temel hak ve özgürlüklerinin, ifade özgürlüğünün ve ayrımcılığın Avrupa Birliği’ne üye devletler için ne kadar önemli olduğunu da hatırlattı.

Pride yürüyüşlerinde bu sene problem yaşanan ülkelerin yetkililerine Avrupa Parlamentosu adına benzer bir mektup yazacağını da belirten Cashman, buna Avrupa Birliği'ne hali hazırda üye olan devletlerin de dahil olduğunu söyledi.

18 Ağustos 2006