06/09/2022 | Yazar: Semih Özkarakaş

Semih Özkarakaş, İran'da Zahra Sediqi Hamdani ve Elham Chobdar hakkında 'eşcinselliği teşvik ederek toplumu yozlaştırma' suçlamasıyla verilen idam kararının ardından çizdi.

"Bunu başarırsam, LGBTİ+’lara sahip çıkmaya devam edeceğim" Kaos GL - LGBTİ+ Haber Portalı

Semih Özkarakaş, İranlı, non-binary insan hakları savunucusu Zahra Sedighi-Hamadani, LGBTİ+ haklarını savunan sosyal medya paylaşımları ve açıklamaları nedeniyle 27 Ekim 2021 tarihinden beri Batı Azerbaycan eyaletinin Urumiye kentinde keyfi olarak gözaltında tutulup, hakkında idam kararı verilmesi üzerine çizdi.

Özkarakaş şöyle yazıyor:

Biz LGBTİ+’lar dünyada halen varoluşlarımız yüzünden ölümle cezalandırılıyoruz. Bu idam cezasına karşı bütün dünya örgütlenmeli.
Zehra’nın Uluslararası Af Örgütünde yayınlanan mesajını da buraya ekleyeyim:
“Biz LGBTİ+’ların nasıl bir baskıya maruz kaldığımızı bilmenizi istiyorum. Duygularımız için hayatımızı riske atıyoruz ama yine de gerçek benliğimizi bulacağız. […] Umuyorum ki bir gün hepimiz ülkemizde özgürce yaşayacağız. […] Şimdi, özgürlüğe doğru bir yolculuğa çıkıyorum. Umarım güvenli bir şekilde ulaşabilirim. Bunu başarırsam, LGBTİ+’lara sahip çıkmaya devam edeceğim. Onların arkasında duracak ve sesimi yükselteceğim. Başaramazsam, bu davaya hayatımı vermiş olacağım”

*KaosGL.org'un görsel üretim bölümü Temaşa'da yayınlanan eserlerden eser sahipleri sorumludur. Eserin KaosGL.org’ta yayınlanmış olması eserlerdeki görüşlerin KaosGL.org’un görüşlerini yansıttığı anlamına gelmemektedir.


Etiketler: insan hakları, kültür sanat, dünyadan, çizim
nefret