25/12/2023 | Yazar: Memo

Memo çizdi: O yollarda benim gibi onlarca yıldır bir şekilde cinsel kimlik ve yöneliminden kaynaklı, doğup büyüdüğü sokakları terk etmek zorunda bırakılanları düşünüyorum.

Sınır Kaos GL - LGBTİ+ Haber Portalı

2020’de cinsel kimlik ve yönelimimden kaynaklı Türkiye’den ayrılmak zorunda bırakıldım. Sırbistan’dan Romanya’ya geçerken tellerin üzerinden atlamak durumundaydık. Teller bir insan boyu yüksekliğindeydi. Üzerinden geçmek oldukça tehlikeliydi çünkü sınır polisleri bulunduğumuz yere varmak üzereydiler. Orada gruptan koptum, işte tam o an tek başıma kalmıştım. O an nerede geldim nereye gidiyorum, gidebilecek miyim; geçmişimi taşlar ağırlığında sırtımda taşıyordum. Öte yandan hayatta kalma, özgür yaşama kavuşma düşüncelerini yaşıyordum. Sonrasında grupla bir şekilde tekrardan bir araya geldim. Ancak yola devam edebilmek için bütün eşyalarımı, kıyafetlerimi dahil nehre savurmak zorunda kaldım. O an benim için her şeyin karardığı bir andı; hem geçmişimi hem geleceğimi, her şeyimi bir anda kaybetmiş ama umuduma tutunarak derin bir boşlukta salınıyordum...

Aradan iki buçuk yıl geçmesine rağmen bütün o yaşadıklarım hep içimde kaldı, bir şekilde bir yere varmam gerekiyordu. Bu yürüyüş iki buçuk ay sürmüştü. Sonrasında defalarca üzerine düşündüm, bunu yaşayan tek LGBTİ+ ben değildim; o yollarda benim gibi onlarca yıldır bir şekilde cinsel kimlik ve yöneliminden kaynaklı, doğup büyüdüğü sokakları terk etmek zorunda bırakılanları düşünüyorum.

Bu yolculuk bir yerinde kendimi bulma, kendimi kurma, özgürlüğüme yürüme yolculuğum oldu ve devam ediyor. Hikayemi kendimden çıkarıp paylaşmak için resim yapmaya başladım, bu yolculuğum devam edecetir.

*KaosGL.org'un görsel üretim bölümü Temaşa'da yayınlanan eserlerden eser sahipleri sorumludur. Eserin KaosGL.org’ta yayınlanmış olması eserlerdeki görüşlerin KaosGL.org’un görüşlerini yansıttığı anlamına gelmemektedir. 


Etiketler: yaşam, mülteci
İstihdam