03/11/2016 | Yazar: Meriç Aytekin

Türkiye’nin nefes almasını sağlayabilecek tek şey bütün demokratik güçleri yükselen AKP faşizmine karşı birleşmeye çağırmaktır.

Meriç Aytekin | Kaos GL - LGBTİ+ Haber Portalı Gökkuşağı Forumu Köşe Yazarı Meriç Aytekin

HDP veya CHP hakkında ne düşünürsünüz bilmiyorum lakin benim ikisi içinde politik etik olarak hiç olumlu düşüncelerim olmasa da içimde bulunduğumuz durumda bir ortaklık zeminin bulunmasında başka çaremizin olmadığını düşünüyorum.

Lafı çok uzatıp dolandırıp derin politik analizlere girmenin gereği yok. Hiçbirimizin teorik tartışma yapacak ne enerjisi ne umudu ne de direnci kaldı.

Bu yazıyı uzun yıllardır sıkı bir parlamentarizm karşıtı pozisyonunu korumaya çalışan bir LGBT aktivisti olarak yazıyorum.

İster HDP isterse de CHP olsun ikisinin de LGBT+ hakları konusunda hiçbir zaman samimi olduğunu düşünmedim. Türkiye’deki devletin azınlık olarak tanımladığı halklara dair aldıkları pozisyonları da en net şekilde eleştirenlerden olduğumu en azından böyle yaptığımı, yapabildiğimi düşünüyorum. Ancak tüm bunlar AKP hükümetinin medya üzerinde artık bıçak kemik etkisi yaratan tavrı düşünüldüğünde çok uzakta tartışmalar gibi görünmeye başladı.

Yakın zamanda, Evrensel Kültür’ün ve Jinha’nın kapatılmasıyla ve Cumhuriyet yazarlarının gözaltına alınmasıyla karşı karşıya kaldık sırada Birgün ve Evrensel gibi gazetelerin olduğunu görmek hiç güç değil.

Hiç abartısız sayıyla söylüyorum tek bir muhalif yayının bile kalmadığı coğrafyamızda CHP’nin Demirtaş’ın teklifini reddetmek gibi bir lüksü yoktur!  CHP’lilerin de HDP’nin çözüm sürecindeki yaptıklarına ve ettiklerine dair söz söyleme lüksü yoktur!

Türkiye’nin nefes almasını sağlayabilecek tek şey elimizde kalan bütün eleştirel basının koşulsuz şartsız yanında yer almak ve bütün demokratik güçleri yükselen AKP faşizmine karşı birleşmeye çağırmaktır.

Benim için bu cümleleri yazmanın ne kadar zor olduğunu anlatamam. Ben bir anti parlamenteristim ama bundan önce bir LGBT+ aktivistiyim ve ülkenin gelecek 10 yılını düşündüğümde kadınlara ve LGBT+’lara bir cehennemi yaşatacak bir hükümet görmek istemiyorum.

Siyasal islamın gözümüzün yaşına bakmadan Solcu, LGBT+, feminist, kadın, Kürt… demeden hepimizin üzerinden geçebileceği bir gelecek ile karşı karşıyayız. Ya elimizdeki son güç ile AKP karanlığına karşı birleşeceğiz ya da karanlık ve acı dolu bir yaşamı kabul edeceğiz.

Sonuç olarak CHP’li yöneticiler ve partililer HDP’nin yanında durmak dışında bir çareniz yok!

Bugün HDP’nin yanında omuz omuza mücadele etmezseniz savunmak için mücadele ettiğiniz Cumhuriyet değerlerinin zerresi bile kalmayacak. 


Etiketler:
Nefret