21/08/2017 | Yazar: Meriç Aytekin

Aklınıza ilk gelen ‘bu ülkücüler de oğlancı’’ ise gerçek anlamda LGBT+ çocukların ve ergenlerin yaşadıkları zorlukları ve buhranları hiç umursamıyorsunuz demektir.

Meriç Aytekin | Kaos GL - LGBTİ+ Haber Portalı Gökkuşağı Forumu Köşe Yazarı Meriç Aytekin

Aklınıza ilk gelen “bu ülkücüler de oğlancı’’ ise gerçek anlamda LGBT+ çocukların ve ergenlerin yaşadıkları zorlukları ve buhranları hiç umursamıyorsunuz demektir.

Kendini sosyalist veya en azından sosyal demokrat çizgide tanımlayan kişilerin “pedofili”, “çocuk istismarı” ve “eşcinsellik” gibi kavramları birbirine karıştırması LGBT+ hareketinin uzun zamandır mücadele ettiği ciddi politik sorunların başında gelmektedir.

Çeşitli sol veya sosyal demokrat gazetelerde “Eski Ülkü Ocakları Başkanı 15 yaşındaki bir çocuğu istismar ederken yakalandı’’ veya “Eski Ülkü Ocakları başkanı erkek çocuğu ile basıldı’’ gibi başlıklarla verilen haber ile bir kez daha sosyalistlerin ve genel olarak sosyal demokratların yukarıda bahsettiğim konularda nasıl korkunç bir düşünce yapısına sahip olduğunu görmüş olduk.

Her şeyden önce bu haberleri yapan kişilerin bilmesi gereken en önemli etik politik konu bir LGBT+ bireyin rızasını almadan onun cinsel yönelimini veya cinsiyet kimliğini ifşa edecek hareketlerde bulunmamaları gerektiğidir. LGBT+ hareketinin kırmızı çizgilerinden biridir bu.

Belki haberi yapanlar “oğlancı’’ gibi toplumsal olarak hayli alt yapısı olan homofobik bir kavramsallaştırmadan gizliden gizliye güç almasalardı, “eski ülkü ocakları başkanı’’ olarak öne çıkarmayı tercih ettikleri kişinin de bir LGBT+ birey olduğunu ve onun rızası olmadan onun cinsel yönelimini ve cinsiyet kimliğini açamayacaklarını kavrayabilirlerdi. Hadi lütfen biraz dürüst olalım hepimiz “bunlar delikanlı geçinirler ama oğlancılık asıl bunlarda’’ temalı bir nefretin bu haber için itici güç olduğunu biliyoruz. Keza sosyal medyada bu sitelerin ve gazetelerin takipçilerinin yaptığı yorumlarda haberi yapanların hedef kitleyi tam on ikiden vurduklarını gösteriyor!

Sadece bu kişiyi ifşa etmekle kalsalar yine inceltilmiş bir nefret ile karşı karşıya kaldığımızı düşünebilirdik lakin daha 15 yaşındaki bir ergeni ifşa ediyorlar. Haberi yapanlar bu gencin fiziksel ve zihinsel bütünlüğüne ne kadar zarar vermiş olduklarının farkındalar mı acaba? Bu haber ve ona eklenen video yayıldıkça, bu ergene ailesinin ve toplumun uygulayabileceği şiddeti düşünebiliyor musunuz?

Konuyu hiç hukuksal yetişkinlik tanımı ve yetişkin olmayanlarla cinsel ilişki gibi yerlere getirmeye niyetim yok zira konumuz politik bir intikamcılık ile örgütlü homofobiden güç alınmasıdır.

LGBT+ bireylerin açıldıklarında uğrayabilecekleri psikolojik ve fiziksel şiddeti düşünmeden bir ergeni nasıl sözde politik bir eleştirinin parçası haline getirebilirsiniz? Benim haberi gördüğüm ve videoyu izlediğim ilk anda aklıma gelen bu gencin ailesinden görebileceği şiddet ve toplum baskısı oldu ve gerçekten bu ergen bireyin ruh ve beden sağlığı için tedirgin oldum.

Şayet bir çocuk istismarından bahsedeceksek bir ergenin bunalımlarını, bedenini ve cinselliğini tanıma sürecini yok sayıp onu bir politik intikama kurban etmek de bir çeşit politik çocuk istismarıdır. Sosyal medya üzerinden yapılan yorumlar ve üretilen algı ergeni korumaktan ziyade onu doğrudan örgütlü homofobinin şiddetiyle nasıl karşı karşıya kaldığını açıkça göstermektedir.

Bu videoyu izlerken aklınıza ilk gelen yukarıda bahsettiğim “bu ülkücüler de oğlancı’’ teması ise gerçek anlamda LGBT+ çocukların ve ergenlerin yaşadıkları zorlukları ve buhranları hiç umursamıyorsunuz demektir.

Sonuç olarak bir kere daha çocuk istismarı tartışması adı altında örgütlü homofobinin gücü kullanılarak ülkücü olduğu söyleyen birinden nasıl intikam alınmaya çalışıldığını ve ergen bir eşcinsel bireyin güvenliğinin nasıl hiçe sayıldığını gözlemlemiş olduk.
Son söz niyetine; LGBT+ ergenler ve çocuklar vardır!

*KaosGL.org Gökkuşağı Forumu’nda yayınlanan yazılardan yazarları sorumludur. Yazının KaosGL.org’ta yayınlanmış olması köşe yazılarındaki görüşlerin KaosGL.org’un görüşlerini yansıttığı anlamına gelmemektedir.


Etiketler:
Nefret