28/03/2022 | Yazar: Gizem Karagöz

Baba çocuk hikayelerini seviyorum çünkü ana akım resimli kitaplarda genellikle bakım veren ebeveyn anne oluyor maalesef.

Resimli Kitaplar’da bu hafta: Babamla Yürüyüş Kaos GL - LGBTİ+ Haber Portalı

Selam herkes, bu hafta Babamla Yürüyüş'ü okudum. 

Bu kitabı Pete Oswald tarafından düşünülmüş, resimlenmiş. Yazılmış diyemiyorum çünkü bu bir sessiz kitap. Aşina olmayanlar için sessiz kitapları şöyle özetleyebiliriz; içinde künye dışında hiç yazı yok, bir olay örgüsü üçünde birbirini takip eden çizimler var.

resimli-kitaplar-da-bu-hafta-babamla-yuruyus-1

Metin olmadığı için her okuyucunun farklı yorumlamasına ya da her okunduğunda farklı bir şeyler görmeye imkan veriyor. 8 tane falan çocuğum olsaydı hepsiyle kitabı ayrı ayrı inceleyip hikayelerini dinler ve söyledikleri farklı şeylere şaşırmak isterdim. 

resimli-kitaplar-da-bu-hafta-babamla-yuruyus-2

Hikaye, ormanlık alanda yürüyüşe çıkan bir baba-çocuk hikayesi. Baba çocuk hikayelerini seviyorum çünkü ana akım resimli kitaplarda genellikle bakım veren ebeveyn anne oluyor maalesef. 2 anneli 2 babalı çocukların temsiline hiç girmiyorum bile. 

resimli-kitaplar-da-bu-hafta-babamla-yuruyus-3

İşte böyle tatlı çizimleri olan ve okumanın -resimleri incelemenin- eğlenceli olduğu bir kitap. @kucukbiryayinevi 'ne de teşekkürler, sessiz kitap diye bir tür olduğunu ilk kez onlardan öğrenmiştim. 

resimli-kitaplar-da-bu-hafta-babamla-yuruyus-4

Haftaya görüşmek üzere.

*KaosGL.org Gökkuşağı Forumu’nda yayınlanan yazı ve çizimlerden yazarları ve çizerleri sorumludur. Yazının ya da çizginin KaosGL.org’ta yayınlanmış olması köşe yazılarındaki veya çizimlerdeki görüşlerin KaosGL.org’un görüşlerini yansıttığı anlamına gelmemektedir.


Etiketler: medya, kültür sanat
bülten