21/02/2022 | Yazar: Gizem Karagöz

Haftanın kitabı; New York Times Yılın En İyi Resimli Çocuk Kitabı ödülü ve Schneider Aile Kitap ödülünü alan “Nehir Gibi Konușurum”.

Resimli kitaplar: Nehir Gibi Konuşurum Kaos GL - LGBTİ+ Haber Portalı

Resimli kitaplardan her hafta bir kitabı tanıttığım köşemde “Nehir Gibi Konușurum”u seçtim.

2020 yılında New York Times Yılın En İyi Resimli Çocuk Kitabı ödülü ve 2021 yılı Schneider Aile Kitap ödülü alan bu kitap, yazar Jordan Scott'ın kendi kekemelik deneyiminden yola çıkarak anlattığı bir hikayeyi konu alıyor.

Kırmızı Kedi Yayınevi tarafından okuyucu ile buluşturan Nehir Gibi Konuşurum'un çizeri Sydney Smith de ayrıca ödüllü bir çizer. Nehir Gibi Konuşurum'daki illustrasyonlar çok güzel ayrıca genel olarak sakin ve duygusal.

resimli-kitaplar-nehir-gibi-konusurum-1

Kitabın konusuna gelirsek; kitabın kahraman kekemeliği nedeniyle bazen okulda sorun yaşıyor ve böyle günlere babasıyla "kötü konuşma günleri" diyorlar. Kötü konuşma günlerinde nehir kenarına gidip yürüyüş yapıyorlar ve bir gün babası su nasıl hareket ediyorsa sen de öyle konuşuyorsun diyor. Yani nehir gibi.

resimli-kitaplar-nehir-gibi-konusurum-2

Nehir çalkalanıyor, girdaplanıyor, köpürüyor ve çarpışıyor. Nehrin bile bir şekilde kekeliyor oluşu, kahramana kendini daha az yalnız ve daha güçlü hissettiriyor. Sınıftakilere de bu paralellikten bahsediyor.

resimli-kitaplar-nehir-gibi-konusurum-3

Kitabın yazarı aynı zamanda şair bu arada, kitabın akışı da biraz böyle. Öznenin dilinden olan biteni dinlediğimiz için de bence ekstra etkileyici bi kitap. Okurken șefkatli bir şeyler hissettirdi bana.

İşte böyle. Gelecek hafta görüşmek üzere.

*KaosGL.org Gökkuşağı Forumu’nda yayınlanan yazı ve çizimlerden yazarları ve çizerleri sorumludur. Yazının ya da çizginin KaosGL.org’ta yayınlanmış olması köşe yazılarındaki veya çizimlerdeki görüşlerin KaosGL.org’un görüşlerini yansıttığı anlamına gelmemektedir.


Etiketler: kültür sanat, yaşam
Dijital