25/06/2018 | Yazar: Kaos GL

Bu yılın LGBTİ+ fobiklerini belirlemek için Hormonlu Domates oylamasına katılın!

14. Hormonlu Domates oylamaya açıldı! Kaos GL - LGBTİ+ Haber Portalı

Bu yılın LGBTİ+ fobiklerini belirlemek için Hormonlu Domates oylamasına katılın!


İstanbul LGBTİ+ Onur Haftası’nın her yıl düzenlediği Hormonlu Domates oylaması açıldı. Oylamada, geçtiğimiz yıldan bu yıla LGBTİ+ fobik ifadelerde bulunan kişiler ve kurumlar oylanıyor. Siyaset, Beynelmilel, Kurumlar, Basın, Televizyon, Eğitim, Eğlence ve Mizojini kategorilerinde çeşitli alanlardan ayrımcı sözlerin oylandığı sayfaya buradan ulaşabilirsiniz!

Geçtiğimiz yılın “kazananları”

Medya: Yeni Akit

LGBTİ+ Farkındalık Haftası yapan Robert Koleji ve Koç Üniversitesi’ndeki bir öğrenciyi hedef gösterdiği için.

Eğlence: Nihat Doğan ve Demet Akalın

Nihat Doğan "15 Temmuz’da havaalanındaki tankları durduran kahraman milletimiz bu gece de TOPları durdurmuştur’’ twiti attığı için, Demet Akalın onu "tespitlerin bazen tavan” diyerek desteklediği için  

Mekan: Tek Yön-Love

Mekan girişinde transfobik ayrımcılık uyguladıkları için.

Sağlık : MacFit

Trans erkek bir üyesinin erkek soyunma odasını kullanmasına izin vermediği, üstüne üyeliğini dondurduğu için.

Sansür : İstanbul Film Festivali

Ian McKellan’ın ‘’açık bir eşcinsel olarak’’ ifadesinin çevrilmediği etkinlik sonrası olayı ‘’teknik arıza’’ diyerek geçiştirdiği ve özür dilemediği için.

Eğitim : Kinder

“Kız’’lara pembe, “oğlan’’lara mavi paketle satmaya çalışarak hem cinsiyetçi hem de transfobik kalıpları üretip beslediği için.

Beynelmilel : Çeçenistan ve Rusya

Eşcinsel Toplama Kamplarında eşcinsellere işkence yaptığı, ölüme terkettiği, ailelerine çocuklarını öldürmelerini söylediği için. 

Siyaset: Ankara Bölge Adliye Mahkemesi 17. Ceza Dairesi

Kemal Ördek’in uğradığı tecavüzü ‘’rızası vardır’’ ve ‘’somut delil yoktur’’ gibi ifadelerle yok saydığı için. (Failler yağma nedeniyle ceza alırken, cinsel saldırı suçundan beraat etmişti)

Fobik Sözler: 

LGBTİ+'lerin sık duyduğu fobik sözler arasında en çok oy alan "Siz de hep seks konuşuyorsunuz."

Komite de ödül almıştı

Tören sırasında trans aktivistler Onur Haftası Komitesi’ne de hafta kapsamındaki etkinliklerin bir kısmının “ikili cinsiyete dayalı ve cisgender odaklı olması” nedeniyle mavi-pembe ikili cinsiyetli domatesler hediye etmişti:

“Nüfus cüzdanlarından, tez anketlerine, tuvaletlere pek çok alanda ikili cinsiyet dayatmasına maruz kalan ve bu dayatma altında yaşayamayan, buna karşı direnen insanlar olarak, Onur Haftası'ndaki etkinliklerin bir kısmının ikili cinsiyete dayalı ve cisgender odaklı olması nedeniyle, intersekslerin etkinliğinin de son anda eklendiği programı oluşturan onur haftası komitesine biz de bu ikili cinsiyetli domatesleri hediye etmek istiyoruz.”

İlgili haber

26. İstanbul LGBTİ+ Onur Haftası programı açıklandı

İstanbul LGBTİ+ Onur Haftası tam programı

 


Etiketler: yaşam
İstihdam