18/08/2021 | Yazar: Kaos GL

LGBTİ+ alanında çalışan insan hakları savunucusu 25 aktiviste ücretsiz bireysel psikolojik danışmanlık verilecek.

17 Mayıs Derneği esenlikler diler: Aktivistlere psikolojik danışmanlık başlıyor! Kaos GL - LGBTİ+ Haber Portalı

17 Mayıs Derneği’nin 1 Ağustos itibariyle çalışmalarına başlayan Esenlik Programı; “LGBTİ+ Alanında Çalışan İnsan Hakları Savunucularının Güçlendirilmesi ve Desteklenmesi Projesi” kapsamında bireysel destek başvuru sürecini başlattı.

Proje kapsamında LGBTİ+ alanında çalışan insan hakları savunucusu 25 aktiviste ücretsiz bireysel psikolojik danışmanlık verilmesi öngörülüyor. Başvurular için son tarih 27 Ağustos Cuma saat 18:00.

Başvurmak için tıklayınız.

LGBTİ+ Alanında Çalışan İnsan Hakları Savunucularının Güçlendirilmesi ve Desteklenmesi Projesi Hakkında

LGBTİ+ topluluklarını ve aktivizmini güçlendirmeyi hedefleyen 17 Mayıs Derneği bu hedefe ulaşmak amacıyla gerçekleştirdiği çalışmalar kapsamında, Heinrich Böll Stiftung Brüksel tarafından desteklenen “LGBTİ+ Alanında Çalışan İnsan Hakları Savunucularının Güçlendirilmesi ve Desteklenmesi Projesi”ni 1 Ağustos itibari ile başlattı. Proje, 17 Mayıs Derneği’nin Esenlik (well-being) Programı kapsamında yürütülmektedir.

LGBTİ+ aktivistlerin ve kurumların esenlik halini arttırmaya yönelik tasarlanan programda, bireysel ve kurumsal destekler ile esenlik halinin arttırılması, aktivistlerin çalıştıkları kurumda esenlik konusunun öne çıkarılması, programın diğer faaliyetleri ile birlikte LGBTİ+ İnsan Hakları Savunucularının sistematik olarak maruz bırakıldığı ayrımcılığa ve şiddete karşı güçlendirilmesi hedeflenmektedir.

Proje kapsamında ilk olarak 2021 yılı sonuna kadar, derneğimiz Psikolojik Destek Ağındaki bir psikolog tarafından, LGBTİ+ alanında çalışan insan hakları savunucusu 25 aktiviste ücretsiz olarak bireysel psikolojik danışmanlık (10-20 seans arası değişen) desteği sunulacaktır. Form aracılığıyla yapılacak başvurular, Esenlik Program Koordinatörü tarafından ihtiyaç ve etki analizi yapılarak değerlendirildikten sonra bir kısa liste oluşturulacaktır. Kısa listedeki kişiler ile görüşmeler yapılacak olup, süreç sonucunda başvuruculara olumlu ya da olumsuz şekilde geri bildirim yapılacaktır. Başvurusu olumlu olarak değerlendirilen kişilere verilecek desteğin ne şekilde yürütüleceğini, Esenlik Programı Koordinatörü ve aktivist beraber planlayacaktır.


Etiketler: insan hakları, sağlık
İstihdam