25/09/2017 | Yazar: Kaos GL

Queer Şifa Kampı’nın ikincisi insan hakları savunucularının katılımıyla İzmir’de gerçekleşti.

2. Queer Şifa Kampı nasıl geçti? Kaos GL - LGBTİ+ Haber Portalı

Queer Şifa Kampı’nın ikincisi insan hakları savunucularının katılımıyla İzmir’de gerçekleşti.

Siyah Pembe Üçgen İzmir Derneği’nin İnsan Hakları Savunucuları için Psiko-sosyal Destek ve Güvenlik Eğitimi çalışmaları kapsamında organize ettiği Queer Şifa Kampı bu yıl ikinci kez 18-21 Eylül tarihleri arasında yaklaşık 40 insan hakları savunucusunun katılımıyla İzmir’de gerçekleşti.

İlki geçtiğimiz yıl yine Eylül ayında gerçekleşen Queer Şifa Kampı, bu yıl da birbirinden farklı içeriklerin olduğu dolu dolu bir program ile insan hakları savunucularının maruz bırakıldığı çeşitli olumsuz durum, duygu ve düşüncelerden sağaltımını, şifa bulmasını amaçlayarak organize edildi.

Kamp boyunca yoga, tai-chi ve chi-kung ve benzeri interdisipliner fiziksel egzersizlerin yanı sıra; öz savunma ve kişi güvenliği atölyeleri, iletişim ve travma ile başa çıkabilme metotlarına yönelik çalışmalar yapıldı. 4 gün süren kamp süresince gün içerisinde çeşitli atölyelere katılan katılımcılar aynı zamanda doğal bir ortamda şehirdeki gündelik streslerinden uzak bir zaman geçirdiler.

Queer Şifa Kampı’nın koordinasyonunda yer alan, Siyah Pembe Üçgen Derneği’nden Erdem Gürsu, bu çalışmaların insan hakları alanda çalışan, danışmanlık veren kişiler için oldukça gerekli ve yararlı olduğunu belirtirken, sağaltım ve şifa bulmanın bireysel ve örgütsel güvenlik stratejileri oluşturulurken önemsenmediğini ve genellikle atlandığını ama insan hakları savunucularını psiko-sosyal olarak destekleyen çalışmalar yürütmenin güvenlik çalışmalarının temelini oluşturması gerektiğini kaydetti ve “Türkiye’nin çeşitli illerinden gelen yaklaşık 40 kişi kadar insan hakları savunucusu ile biraradayız. Gün içerisinde 3 ya da 4 farklı atölye ile oldukça yoğun bir program yürüttük. Tüm katılımcılar çalışmaların yoğunluğuna bakmadan hemen hemen tüm atölyelere katılarak aslında bu tür çalışmalara ne kadar ihtiyaç duyduğumuzu göstermiş oldu. Geçen sene de benzer bir motivasyon söz konusu idi. Yıl içerisinde aktivistler oldukça yoğun ve zor zamanlar yaşıyorlar, örgütsel ya da bireysel savunuculuk çalışmalarının sekteye uğramaması için sağaltım çalışmaları daha yaygın hale gelmeli, bu her türlü güvenlik çalışmasının en temeli aslında” dedi.

Queer Şifa Kampı, Siyah Pembe Üçgen İzmir Derneği’nin İnsan Hakları Savunucuları için Psikososyal Destek ve Güvenlik Eğitimi çalışmaları altında, Sivil Düşün AB Programı kapsamında Avrupa Birliği’nin ve İsveç Ulusal Kalkınma ve İşbirliği Ajansı SIDA’nın finansal desteği ile gerçekleştirilmiştir.


Etiketler: yaşam