30/12/2006 | Yazar: Kaos GL

Ankara'da kurulan Pembe Hayat ile Bursa'daki Bursa Gökkuşağı derneklerinin kapatılması yönündeki talebin reddedilmesi, 2006 Türkiyesinin en şugar olayı seçildi.

2006’nın en şugar olayı - Türkiye Kaos GL - LGBTİ+ Haber Portalı

Ankara'da kurulan Pembe Hayat ile Bursa'daki Bursa Gökkuşağı derneklerinin kapatılması yönündeki talebin reddedilmesi, 2006 Türkiyesinin en şugar olayı seçildi.

Kasım ayında Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, ‘Pembe Hayat’ isimli eşcinsel derneğinin kapatılması yönündeki talebi reddetmişti. Karar, daha önce Kaos GL'nin kapatılma talebini de geri çeviren Kürşat Kayral tarafından kaleme alınmıştı. Kararda, özgürlüklerin, kamu düzeni, gehel ahlak gibi kavramlarla sınırlandırılmasının dar bir çerçevede yorumlanması gerektiğine dikkat çekiliyordu. Kararda ayrıca cinsel yönelim ve kimlik haklarını savunan bir örgütün kapatılmasının ‘örgütlenme özgürlüğünün ihlali’ anlamına geleceği belirtilmişti.

Ekim ayında Cumhuriyet Başsavcılığı kısa adı Gökkuşağı olan "Travestileri, Transseksüelleri, Geyleri, Lezbiyenleri Koruma, Yardımlaşma ve Kültürel Etkinlikleri Geliştirme Derneği"nin kapatılması talebiyle yapılan başvuru hakkında verdiği kararı açıklamıştı. Başsavcılık incelemesini Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi'nin hükümlerine dayandırarak "kovuşturmaya yer olmadığına" karar verdi.

*Konuyla ilgili diğer haberler:

[[Savcı: Gökkuşağı Derneği Kapatılmaz]]

[[Pembe Hayat'ı kapatmaya ret]]

2006’nın en şugar olayları - Türkiye Diğer

• Kaos GL’li Kadınlar'ın düzenlediği "Mutlu Aşk Vardır!" konulu Kadın Kadına Öykü Yarışması

• Kaos GL Derneği’nin düzenlediği Uluslararası Homofobi Karşıtı Buluşma.

• Lambdaistanbul’un düzenlediği Onur Yürüyüşü ve Hormonlu Domates Ödülleri.Etiketler: yaşam
bülten