23/09/2020 | Yazar: Aslı Alpar

23 Eylül Bi+seksüel Görünürlük Günü için yazılı basında 2020’nin ilk 9 ayındaki biseksüellere yönelik ayrımcı söylem ve nefret söylemini inceledik.

2020’nin ilk 9 ayında yazılı basında biseksüellere yönelik nefret söylemi Kaos GL - LGBTİ+ Haber Portalı

23 Eylül Bi+seksüel Görünürlük Günü için yazılı basında 2020’nin ilk 9 ayındaki biseksüellere yönelik karikatürleştirme, stereotipleştirme, ayrımcı söylem ve nefret söylemini inceledik. Bu 9 ayda biseksüellerin yer aldığı ayrımcı söylem ile nefret söylemi içeren 93 haber yayımlandı.

Bu haberlerin 16’sı LGBTİ+’ların kriminalize edildiği haberlerken, 66’sında biseksüeller LGBTİ+’nın içinde “sapkın”, “günah” benzeri ayrımcı ifadelerle haber oldu.

Bunların dışında “biseksüel” ifadesi şu haberlerde yer aldı:

İtiraf?

25 Mart, Burası Çanakkale

“Teselli olmam gerekiyor Biseksüelim maalesef. Sırf bu yüzden kendimi toplumdan çok soyut hissediyorum halbuki böyle olmasaydım ne güzel olurdu be. Bnm gibi aşırı var toplumda teselli olmam gerekiyordu yine de böyle olmasın isterdim. Allah yanlışa sapıtmasın.”

Kaynaksız veriler

29 Nisan, Batman Gazetesi

Halil Candan: Federal Sağlık yetkililerinin de on binlerce "eşcinsel erkeğin" sessizce hastalığa yakalanacaklarını ve bu nedenle potansiyel olarak ciddi rahatsızlıklara karşı savunmasız olabileceğinden endişe duyduklarını duyurduğunu ifaden eden K. Altman, "Dahası, Kaposi sarkomu (deri üzerinde oluşan sistemli bir doku bozulması) adı verilen nadir bir kanser türüne karışan ve sonrasında çok çeşitli ciddi enfeksiyonlar ve diğer rahatsızlıkları beraberinde getiren bu bağışıklık sistemi bozukluğunun bazı heteroseksüel kadınlar ve biseksüel ve heteroseksüel erkekler arasında geliştiği ortaya çıktı" ifadelerine yer veriyor.”

1 Temmuz, Yeni Şafak

Ergün Yıldırım: Biseksüel gençlerde uyuşturucu madde kullanımı olmayanlara göre % 340 daha fazla. Cinsel arzularına taparak mutlu olma arayışına giren insanlar, büyük mutsuzluklar yaşıyor.

16 Haziran, Aydınlık

LGBT özgürlük mü dayatma mı başlıklı yazıda “Raporda kesin bir oran verilmemekle birlikte cinsel tercihini lezbiyen veya biseksüel olarak niteleyen kadınların intihar eğilimine daha yatkın oldukları vurgulanmaktadır.”

İkiliğe sıkışan “biseksüel” tanımı

6 Mayıs, Konya Merhaba, Milli Gazete

İstanbul Sözleşmesi’nin iptalini savunan ve “Toplumsal Cinsiyet Eşitliği kadın-erkek eşitliğinden ziyade üçüncü bireylere yani LGBT'lilere yöneliktir”, diyen Nazmiye Gülbaş’ın biseksüel tanımına bakalım: “Cinsel yönelim karşı cins olunca heteroseksüellik, kendi cinsine dönünce eşcinsellik, her iki cinse olunca biseksüellik olarak adlandırdır. Biseksüel; hem erkek, hem kadınla birliktelik.”

3 Temmuz, Bugün

“Bu LGBT'iiler İslam ve ailenin en büyük karşıtları” iddiasıyla Maraş’ta çıkan gazetede Yükse Bozdoğ’dan biseksüel tanımı: Biseksüel: Her iki cinse karşı da cinsel eğilimi olanlar.

11 Temmuz, Konya Merhaba

Nurten Selma Çevikoğlu: Biseksüel: Hem erkek hem kadın birlikteliği.

6 Temmuz, Yeni Marmara

Bursa’da çıkan gazeteden Hacer Hülya Karadağ: Biseksüel (Her iki cinsiyetten kişilere karşı cinsel olarak ilgi duyan)

Elbette Elif Şafak!

7 Mayıs, Ada Postası

Sakarya’da çıkan gazeteden Halil Müftüoğlu: “Fatma şahin yakın dönemde Biseksüel Elif şafak'a sahip çıkmış, Gaziantep'te LGBT renkleri boy göstermişti.”

12 Temmuz, Yeni Şafak

İsmail Kılıçarslan: “Gerçi Elif Şafak, "Ben aslında biseksüelim, Türkiye'de bunu söyleyemedim, çok baskı gördüm aneyaney" isimli enstalasyon çalışmasını yapıp sıradaki romanının dünya haklarını garantiye almasından "tıynetini" bildiğimiz bir isim.”

13 Ağustos, Malatya Net Haber

Abdurrahman Dilipak: “Veya siz gelininizin lezbiyen, damadınızın homoseksüel, torununuzun biseksüellik olmasını ister misini, diye konsomatrislere (bar, gazino gibi eğlence yerlerinde müşterinin masasına çağrılabilen, müşteriyle birlikte yiyip içerek çalıştığı yere kazanç sağlayan kadın) de sorsanız kendini rencide edilmiş hisseder. Yanlış yolda olan bir insan bile bunu açıkça kabul etmek istemez. Kendi çocuğunda, kızında, damadında, gelininde bunu görmek istemez.”Etiketler: medya
nefret