17/11/2021 | Yazar: Kaos GL

Pembe Hayat LGBTİ+ Dayanışma Derneği, 20 Kasım Nefret Suçu Mağduru Transları Anma Günü’nde için bu yıl 14. kez LGBTİ+’ları buluşturacak etkinlik programını yayınladı.

2021: Pembe Hayat’ın 20 Kasım programı Kaos GL - LGBTİ+ Haber Portalı

20 Kasım 1998'de ABD'li siyah trans kadın Rita Hester'in öldürülmesinin ardından LGBTİ+ örgütleri tarafından 20 Kasım ‘Nefret Suçu Mağduru Transları Anma Günü’ olarak tanınmaya başlanıyor. Bu kapsamda Türkiye’nin ilk trans hakları derneği olan Pembe Hayat LGBTİ+ Dayanışma Derneği de bu yıl 2008’den bu yana düzenlediği ‘20 Kasım Nefret Suçu Mağduru Transları Anma Günü’ etkinliklerinin 14.sünü düzenliyor.

Bu yıl hangi etkinlikler olacak?

20 Kasım Cumartesi günü Pembe Hayat ofisinde gerçekleşecek “20 Kasım Paneli ve basın açıklaması”yla başlayacak olan etkinlikler; İpek İpekçioğlu yürütücülüğünde yapılacak Express CDJ Workshop (DJ Atölyesi) ile devam edecek. Ardından gerçekleşecek, Türkiye LGBTİ+ Hareketi ve Irkçılık Oturumu ile birinci gün tamamlanacak. Etkinlikler sonrası Haymatlos Mekan’da “Sıkı Sıkı” partisi düzenlenecek. İkinci gün (21 Kasım), oyun oynamanın tadını çıkarmak; bedenini, duygularını ve birbirini dinlemeye, sahnede kendini özgürce ifade etmeye açılmak isteyenlere yönelik yapılacak Queer Drama Atölyesi ile devam edecek. Eş zamanlı olarak gerçekleşecek; kendimizi ve dayanışmamızı feminist ilkelerle güçlendirmeyi, deneyimlerimizi paylaşmayı umduğumuz Öz Savunma Atölyesi ile etkinlikler tamamlanacak. 

Dilek İnce Nefret Suçları ile Mücadele Onur Ödülü 

Pembe Hayat Derneği, Eryaman olayları sırasında pompalı tüfekle katledilen trans kadın Dilek İnce’nin adını yaşatmak adına her yıl 20 Kasım programı kapsamında nefret suçlarıyla mücadele eden aktivistlere ödül veriyor. Bu yıl da harekete çok şey katmış ve trans mücadelesine emek vermiş iki isim ödül alıyor olacak. Etkinlik kapalı davetle düzenlenecek.

Pembe Hayat 20-21 Kasım Etkinlik Programı

Katılımcıların, katılmak istedikleri etkinliklerin her biri için aşağıdaki yer alan kayıt formlarını doldurmaları gerekiyor.

20 Kasım 2021 Cumartesi

20 Kasım Paneli ve Basın Açıklaması

Trans bakış açısıyla 2021 yılının değerlendirileceği panel, 20 Kasım Nefret Suçu Mağduru Transları Anma Günü için yapılacak basın açıklamasıyla sona erecek.

Saat: 12:00 - 14:00
Mekan: Pembe Hayat Ofisi

DJ Atölyesi (DJ İPEK İLE Express CDJ WORKSHOP)

DJ İpek eşliğinde  LGBTQİ+ bireylere özel 3 saat içerisinde CDJ’ler ve Pioneer mixer ile nasıl çalışılır, mix tekniklerinin farklı yöntemlerini, bir Beat’in hızı nasıl hesaplanır, elektronik müzik mikslemedeki püf noktalar, cue-point, beat-mixing, sampling, master-Key gibi bilgileri ve DJ’lik mesleğinin psikolojisini öğrenme imkanı olacaktır. Her katılımcının bir kulaklık getirmesi gerekiyor.

Saat: 14:30 - 17:30
Yer: Haymatlos Mekan
Kolaylaştırıcı: İpek İpekçioğlu
Kayıt için tıklayın.

Türkiye LGBTİ+ hareketi ve Irkçılık Oturumu

10. Kuirfest sonrası Kuirfest gönüllülerinden birinin sosyal medyada paylaştığı ırkçı söylemleri hepimiz üzülerek gördük. Hem festival hem dernek hesabından hızlıca özeleştiri açıklamalarında bulunduk ve ırkçı söylemleri olan gönüllüye mail yolu ile söylemlerinden ötürü festival ve Pembe Hayat etkinliklerinde yer alamayacağını bildirdik. Fakat bunun yeterli olmadığını daha fazla sorumluluk almamız gerektiğini farkındayız. Bu yaşanan vahim olayla beraber bir kez daha nefretin geçmişteki ve günümüzdeki büyük tezahürlerinden biri olan ırkçılık üzerine tekrar ve tekrar konuşmaya ihtiyacımız olduğunu bir kez daha görmüş olduk. 

Bu etkinlikte ırkçılığın gündelik hayatımızdaki ve LGBTİ+ hareketi içerisindeki yansımaları ve ırkçılıkla mücadele yöntemleri üzerine konuşacağız. 

Saat: 17:30 - 19:00
Yer: Haymatlos Mekan
Konuşmacılar: Rukan Açkani, Heja Solukgül
Kayıt için tıklayın.

Parti: “Sıkı sıkı”

Saat: 20:00 
Yer: Haymatlos Mekan
DJ’ler: Şevval Kılıç, İpek İpekçioğlu
Drag Queen Performans: Miss Zencefil


21 Kasım 2021 Pazar

Queer Drama Atölyesi

Bu atölye; oyun oynamanın tadını çıkarmak; bedenini, duygularını ve birbirini dinlemeye, sahnede kendini özgürce ifade etmeye açılmak isteyenlere yönelik bir çağrı.

Atölye, beden ve duygu farkındalığı araştırmalarından başlayarak, doğaçlama egzersizlerle anlatı parçaları oluşturup sunmaya uzanan, katılımcıların kendi bedenlerinden ve duygularından yola çıktıkları ve birbirlerine yöneldikleri, farkındalık ve eylemi buluşturabilecekleri güçlendirici bir alana dönüşecek.

Notlar:

1. Atölyeye katılımcı sayısı 12 kişidir. Atölye öncesi katılımcılarla ön görüşme yapılacaktır.
2.Dileyenler sahneye taşımayı hayal ettikleri küçük bir parçayı (bir filmden ya da oyundan küçük bir monolog, masal, şiir vb.) ezberleyerek gelebilir.
3.Hareket ederken rahat hissettiğin kıyafetlerle gelmeni öneririz.
4.Yerde yapacağımız çalışmalar olabileceği için dilersen mat, dilersen havlu ya da bir örtü getirmen iyi olacaktır.

Saat: 14:00 - 18:00
Yer: Pembe Hayat LGBTİ+ Dayanışma Derneği Ofisi
Kolaylaştırıcı: Çiğdem Erdöl
Kayıt için tıklayın.

Öz Savunma Atölyesi

Var olmamızda, iyileşme ve güçlenmemizde bir araç olan feminist özsavunma nedir, nasıl stratejiler bizi hayatta tutar? Güç ilişkileri ikili cinsiyet sisteminin dışında olduğunda nasıl mücadele yöntemleri geliştirebiliriz? Kendimizi ve dayanışmamızı feminist ilkelerle güçlendirmeyi, deneyimlerimizi paylaşmayı umduğumuz bu atölyeyi birlikte deneyimlemek isteyen tüm LGBTİ+ları atölyemize bekliyoruz.

Katılım sayısı sınırlı olan atölyemiz için kayıt formunu doldurmanız yeterli.

Saat: 14:00-18:00
Mekan: Ronin Akademi
Adres: Kavaklıdere Mah. Güvenlik Cad. No: 15
Kolaylaştırıcılar: Hatice, Caker
Kayıt için tıklayın.


Etiketler: yaşam
nefret