17/08/2017 | Yazar: Kaos GL

ODTÜ Savunulmalıdır Platforumu, ODTÜ Ormanı’ndan geçmesi planlanan yeni yollara karşı tüm kent ve doğa savunucularını mücadeleye çağırıyor.

8 bin ağaç ve yüzlerce çeşit kuşun hayatı tehlikede Kaos GL - LGBTİ+ Haber Portalı

ODTÜ Savunulmalıdır Platforumu, ODTÜ Ormanı’ndan geçmesi planlanan yeni yollara karşı tüm kent ve doğa savunucularını mücadeleye çağırıyor.

Orta Doğu Teknik Üniversitesi Ormanı'na üç yeni yol daha yapılmasının gündeme gelmesiyle birlikte çeşitli platformlar, doğa ve kent savunucuları söz konusu yeni yolların halkın ulaşım sorununa çözüm üretmek yerine hayatı daha da zorlaştıracağına dikkat çekiyor.

ODTÜ Savunulmalıdır Platforumu’nun açıklaması da bunlardan biri. Platform yapılması planlanan yeni yolların ODTÜ Ormanı'nda yaşayan pek çok hayvanı ve ağacı katledeceğini, kampüs içerisindeki arkeolojik alanları talan edeceğini ve trafik sorunlarına çözüm olmayacağını belirtiyor.

“ODTÜ Ormanı’ndan geçecek olan yol trafiği azaltmayacak, hayatı kolaylaştırmayacak”

ODTÜ Savunulmalıdır Platformu, ODTÜ kurulduğundan bu yana emek emek büyütülen, ODTÜ Ormanları’nın yeniden ranta açılmasına karşı kenti ve doğayı seven herkesi mücadeleye davet ediyor. Ankara Büyükşehir Belediye Meclisi’nin ODTÜ Ormanı’ndan üç yeni yol geçme projesinin çeşitli usulsüzlüklerle dayatıldığını belirten Platform, yeni yolların orman kıyımı anlamına geldiğini ekliyor.

“Yüzlerce çeşit kuş türünün ve 8 bin ağacın hayatı tehlikede”

Platform Ankara Belediyesi’nin daha önce yapılan yol için, toplu taşımaya ulaşımı kolaylaştıracağını, trafiği azaltacağını ve halka hizmette yeni bir çığır açacağını savunduğunu ancak yolun yapıldığı günden bu yana yeni yollardan tek bir toplu taşıma aracı geçmediğini ve yolun trafiğe çözüm üretmediğini hatırlatıyor. Hiçbir sorunu çözmeyecek olan bu yeni yollar için imara kapalı, ormanlık araziden minimum 8.000 ağaç kesileceğini ve bu nedenle ODTÜ ormanlarında yaşayan yüzlerce çeşit kuş türünün ve birçok hayvanın yaşam alanlarının talan edileceğinin altını çiziyor.

ODTÜ'de 1961 yılında başlayan ağaçlandırma seferberliğinden

Platform, doğanın katledilmesinin yanında, yolun yapılması planlanan arazinin bir kısmının arkeolojik alana girdiğini ve arkeolojik anlamda değerli bölgelerde yoğun inceleme yapılmaksızın yol inşaatı yapılmasının geri dönülemez zararlara yol açacağına değiniyor.

ODTÜ Savunulmalıdır Platform’u, “Gökçek’in rantı, yolu varsa bizim ağacımız, ormanımız, doğamız, dayanışmamız var” diyor ve tüm kent-doğa savunucularını ODTÜ Ormanını savunmaya davet ediyor.


Etiketler: yaşam, ekoloji
Nefret