08/03/2023 | Yazar: Kaos GL

Feministlerden Beyoğlu Kaymakamlığı’nın yürüyüş yasağına yanıt: “Öfkeliyiz, yastayız, buradayız, hiçbir yere gitmiyoruz. Patriyarkal Kapitalist Yıkıma Karşı Feminist İsyandayız!”

8 Mart yasaklanamaz! Kaos GL - LGBTİ+ Haber Portalı

İstanbul 8 Mart Feminist Gece Yürüyüşü komitesi, Beyoğlu Kaymakamlığı’nın yasak kararının ardından açıklama yayınladı.

Yürüyüş çağrısını yineleyen feministler, “Her yıl olduğu gibi bu yıl da meydanları doldurmak, birbirimize güç vermek ve sokaklara çıkmak için saat 19:30'da Taksim'deyiz” dedi.

Açıklamanın tam metni şöyle:

“Erkek şiddetine, kadın ve trans cinayetlerine, tacize tecavüze karşı kılını kıpırdatmayan; kadınları erkek şiddetinden koruyacak sözleşmeleri fesheden, kadınların nafaka hakkına göz diken; kadınları eve, yoksulluğa, şiddete mahkûm etmeye çalışan erkek-devlet, yine türlü bahanelerle sokakları kadınlara kapatmakla, kadınların sesini kısmaya çalışmakla meşgul. Deprem bölgelerinde ilk andan itibaren adeta yok olan devlet hem orada hem burada dayanışmamızı engellemek, isyanımızı bastırmak için ortaya çıkıyor.

“2003'te 100'e yakın kadınla başlayan Feminist Gece Yürüyüşü'müz onca baskıya, yasağa, engellemeye rağmen durmadan büyüdü, on binlere ulaştı, kesintisiz bir direnişe dönüştü. Bu yıl isyanımız, öfkemizle yasımızla daha da büyüdü Bizi engellemek isteyenler bilsin ki:

“Biz patriyarkaya, kapitalizme, sırtınızı dayadığınız rant sistemine, heteroseksizme, transfobiye, ırkçılığa, milliyetçiliğe, dini baskıya, sömürüye, yoksullaştırmaya, hapsedilmelere, sınırlara-kuşatmalara, savaşa, erkek-devlet şiddetine karşı isyanımızla sokaklarda olmaya devam edeceğiz.

“Her yıl olduğu gibi bu yıl da meydanları doldurmak, birbirimize güç vermek ve sokaklara çıkmak için saat 19:30'da Taksim'deyiz.

“Öfkeliyiz, yastayız, buradayız, hiçbir yere gitmiyoruz. Patriyarkal Kapitalist Yıkıma Karşı Feminist İsyandayız!”

Beyoğlu Kaymakamlığı, İstanbul Feminist Gece Yürüyüşü’nü yasakladı

Bugün saat 19.30’da Taksim’de yapılması planlanan İstanbul Feminist Gece Yürüyüşü’ne ilişkin Beyoğlu Kaymakamlığı yasak kararı aldı.

“Yasımız ve öfkemiz büyük. Patriyarkal kapitalizmin yıkımına karşı feminist mücadelemiz ve dayanışmamızla hayatlarımızı kuracağız” çağrısıyla yapılacak 8 Mart Feminist Gece Yürüyüşü öncesi, bölgeye erişimi engellemek için metro hatları kapatıldı. Sabah saatlerinden itibaren İstiklal Caddesi’ne çıkan sokaklara ve Taksim Meydanı’na polis bariyerleri yerleştirildi.

Beyoğlu Kaymakamlığı ise yasak kararını internet sitesinden duyurdu. Her sene aynı yerde yapılan yürüyüşü yasaklayan Kaymakamlığın gerekçesi ise “toplumsal huzur ve barışın bozulabileceği”:

“Ayrıca sosyal medya üzerinden çeşitli kesimlerin yaptığı paylaşımlar göz önüne alındığında yapılması planlanan toplantının toplumsal duyarlılıklar nedeniyle toplumun bir kesiminde infial uyandırabileceği, toplantıyı gerçekleştirmek isteyen gruplar/şahıslar ile diğer gruplar arasında sözlü, fiziksel ve provakatif amaçlı saldırıların olabileceği ve toplumsal huzur ve barışın bozulabileceği; toplantı ve gösteriye terör örgütlerine müzahir grupların da katılabileceği ve  toplantıyı kendi amaçları yönünde suistimal edebilecekleri, bu durumun ise kamu düzeni ve milli güvenliği tehlikeye düşürebileceği; toplantı ve yürüyüşün yapılmasının planlandığı meydan ve caddelerin bulunduğu bölgenin ülkemizin en yoğun yaya ve araç trafiğine sahip yer olması, bölgenin kültür, turizm ve ticaret yönünden yüksek potansiyeli nedeniyle dükkan, otel vb. işyerlerinin çokça bulunması nedeniyle kişilerin seyahat ve çalışma özgürlüklerini kullanmasının ciddi oranda tehlikeye düşebileceği değerlendirilmektedir.”

Kaymakamlık, yasada yer alan “millî güvenlik, kamu düzeni, suç işlenmesinin önlenmesi, genel sağlığın ve genel ahlâkın veya başkalarının hak ve özgürlüklerinin korunması” ifadelerine sığınarak 8 Mart boyunca eylem ve yürüyüşleri yasakladı.


Etiketler: insan hakları, kadın, nefret suçları, siyaset
İstihdam