06/06/2018 | Yazar:

AB yerleşim hürriyeti mevzuatı kapsamında, söz konusu ülkede evlilik eşitliği olmasa bile LGBTİ+ çiftler eşit yerleşim haklarına sahip olacak.

AB Adalet Divanı’ndan tarihi karar: Eşit yerleşim hakkı! Kaos GL - LGBTİ+ Haber Portalı

Avrupa Birliği Adalet Divanı, LGBTİ+ hakları bağlamında tarihi bir karara imza attı. AB yerleşim hürriyeti mevzuatı kapsamında, söz konusu ülkede evlilik eşitliği olmasa bile LGBTİ+ çiftler eşit yerleşim haklarına sahip olacak.

AB Adalet Divanı (İng.: EU Court of Justice) LGBTİ’ler açısından son derece önemli bir karara vardı. Artık AB üyesi ülkeler, eşcinsel bir AB vatandaşının eşine yerleşim hakkı vermeyi reddederek yerleşim özgürlüğünü kısıtlayamayacak. Bu kararla birlikte artık “eş” kelimesi bu bağlamda eşcinsel çiftleri de kapsayacak.

Divana bu yönde bir talep taşıyan dosyayı, geçtiğimiz yıllarda Brüksel’de evlenen Romanyalı Adrian Coman ve Amerikalı Robert Hamilton sundu. Romanyalı yetkililer, Hamilton’a Romanya’da kalıcı olarak çalışma ve ikâmet etme hakkını sunacak belgeleri vermeyi reddetti çünkü bu ülkede Hamilton “bir AB vatandaşının eşi” olarak sınıflandırılmıyordu.

Bütün Avrupa Birliği ülkelerinin, kendi evlilik yasaları bulunuyor. AB ülkelerinin çoğu eşcinsel evliliği tanıyor ve Avrupa dışından insanları da “eş” olarak sınıflandırıp onlara yerleşim hakkı veriyor. Bazı AB ülkelerinde ise böyle bir durum söz konusu değildi. Fakat bu kararla birlikte artık eşcinsel çiftlerin yerleşim hakkı çiğnenemeyecek.

Romanya’daki LGBTİ+ örgütleri, ülkede bu yılın Onur Festivali’ne denk düşmüş olan kararı sosyal medyada büyük bir coşkuyla karşıladı.


Etiketler: yaşam, dünyadan
İstihdam