18/05/2018 | Yazar: Kaos GL

17 Mayıs Uluslararası Homofobi, Transfobi ve Bifobi Karşıtı Gün’de, Yüksek Temsilci Federica Mogherini Avrupa Birliği adına açıklama yaptı.

“AB, cinsel yönelime bakılmaksızın, ‘herkes için eşit hak’ mücadelesini sürdürmeye devam edecek” Kaos GL - LGBTİ+ Haber Portalı

17 Mayıs Uluslararası Homofobi, Transfobi ve Bifobi Karşıtı Gün'de, Yüksek Temsilci Federica Mogherini Avrupa Birliği adına açıklama yaptı.

17 Mayıs Uluslararası Homofobi, Transfobi ve Bifobi Karşıtı Gün'de, Avrupa Birliği (AB) Dışişleri ve Güvenlik Politikaları Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini açıklama yaptı.

Mogherini açıklamasında Avrupa Birliği’nin cinsel yönelim ve cinsel kimliğe yönelik her türlü ayrımcılık ve nefret suçuyla mücadele etme ve LGBTİ+’ların insan haklarının aktif olarak desteklenmesi konusundaki kararlılığının altını çizdi.

Avrupa Birliği’nin içinde ve dışında, LGBTİ’lerin sıklıkla şiddet ve nefret suçlarının hedefi olduğunu, birçok ülkede eşcinselliğin kriminal kabul edildiğini hatırlatan Mogherini, “İnsanlar, sırf içinde oldukları ilişki dolayısıyla tutuklanmakta, hapse atılmakta ve bazı durumlarda idam edilmektedir. Cinsel yönelimin koruma altında olduğu ülkelerde bile, homofobi, transfobi ve bifobi dolayısıyla şahıslar sıklıkla damgalanmakta ve bu da toplumda, ekonomi ve sağlık açısından zarara yol açan sosyal dışlanmayı tetiklemektedir” dedi.

LGBTİ’ler istisna olamaz

İnsan Hakları Evrensel Bildirgesinin kabulünün 70. yıl dönümünün kutlandığı 2018’in insan hakları açısından önemli bir yıl olduğunu belirten Mogherini, ilk maddeye dikkat çekti. Bildirgede yer alan “Bütün insanlar hür, haysiyet ve haklar bakımından eşit doğarlar” maddesinde LGBTİ’lerin istisna olarak görülemeyeceğini vurguladı.

“AB insan hakları savunucularının daima yanında olacak”

Mevcut siyasi araçların cinsel yönelim ve cinsel kimliğe bağlı ayrımcılık ve şiddetle mücadele etmeye devam edeceğini belirten Mogherini, “Bugün Avrupa Birliği, LGBTİ şahısların insan haklarını destekleyen ve savunan herkesi saygıyla anmaktadır. Tekrar söylemek isteriz ki; ‘İnsan Hakları Savuncuları’ yalnız değilsiniz. Avrupa Birliği daima yanınızda olacak” dedi.

Açıklamanın tam metnine buradan ulaşabilirsiniz.


Etiketler: yaşam, dünyadan
İstihdam