04/02/2021 | Yazar: Kaos GL

Avrupa Birliği Sözcüsü’nden açıklama: Üst düzey yetkililerin LGBTİ öğrencilere karşı sergilediği nefret söylemi ve bir LGBTİ oluşumunun kapatılması kabul edilemez.

AB: LGBTİ’lere nefret söylemi ve bir LGBTİ oluşumunun kapatılması kabul edilemez Kaos GL - LGBTİ+ Haber Portalı

Avrupa Birliği Sözcüsü Peter Stano, Boğaziçi Üniversitesi’ne rektör atanmasına protestolara polis şiddeti, gözaltılar, LGBTİ+’lara nefret söylemi ve Boğaziçi Üniversitesi LGBTİ+ Çalışmaları Kulübü’nün kapatılmasına ilişkin açıklama yaptı.

AB, açıklamasında nefret söylemi ve kulübün kapatılmasının kabul edilemez olduğunu söyledi.

Açıklamanın tam metni şöyle:

Avrupa Birliği, hukukun üstünlüğü, insan hakları ve yargı alanlarında Türkiye’deki olumsuz gelişmelere ilişkin ciddi biçimde endişe duymaktadır.

Bu bağlamda, meşru toplanma özgürlüğü haklarını kullanan yüzden fazla öğrencinin gözaltına alınması ve İstanbul Valisi’nin Boğaziçi Üniversitesi’nin yer aldığı iki ilçede her türlü toplanma, eylem ve yürüyüşünü yasaklaması son derece endişe verici bir gelişmedir ve yetkililerin AB değer ve standartlarına uygun reformlar konusundaki taahhütlerine aykırıdır.

COVID-19 pandemisi eleştirel sesleri susturmak için araç olarak kullanılamaz.

Eylemler sırasında üst düzey yetkililerin LGBTİ öğrencilere karşı sergilediği nefret söylemi ve bir LGBTİ oluşumunun kapatılması kabul edilemez.

Türkiye’yi ulusal ve uluslararası yükümlülüklere saygı duymaya ve geçtiğimiz haftalarda barışçıl toplanma haklarını kullanırken keyfî bir şekilde gözaltına alınanları serbest bırakmaya çağırıyoruz. İfade özgürlüğünü kullanan kişilere polisin orantısız güç uygulaması aday bir ülke ve uzun yıllardır Avrupa Konseyi üyesi olarak Türkiye’nin yükümlülüklerine aykırıdır.

TIKLAYIN - Boğaziçi’nde hedef gösterme, soruşturma ve LGBTİ+’lara karşı nefret kampanyası

TIKLAYIN - Boğaziçi’nde polis saldırdı, yüzden fazla gözaltı: #AşağıBakmayacağız

TIKLAYIN - İstanbul Valiliği’nden ayrımcı Boğaziçi açıklaması

TIKLAYIN - Melih Bulu, Boğaziçi LGBTİ+ Çalışmaları Kulübü’nü kapattı!

TIKLAYIN - BM İnsan Hakları Yüksek Komiserliği: Yetkililerin homofobik ve transfobik açıklamalarını kınıyoruz

TIKLAYIN - ABD Dışişleri Bakanlığı: “LGBTQİ karşıtı söylemleri kınıyoruz”


Etiketler: insan hakları, yaşam, nefret suçları, siyaset, dünyadan
İstihdam