14/01/2021 | Yazar: Kaos GL

Af Örgütü Türkiye Şubesi: “Boğaziçi Üniversitesi protestoları nedeniyle gözaltına alınan öğrencilere yönelik kötü muamele iddiaları soruşturulmalı.”

Af Örgütü’nden Boğaziçi öğrencileri için imza kampanyası Kaos GL - LGBTİ+ Haber Portalı

Af Örgütü Türkiye Şubesi, AKP milletvekili aday adayı Melih Bulu'nun Boğaziçi Üniversitesi’ne rektör atanmasına karşı gerçekleşen eylemlerde polisin biber gazı ve tazyikli su kullanmasını, öğrencileri gözaltına alması ve gözaltında kötü muamelenin soruşturulması için imza kampanyası başlattı.

Af Örgütü’nün açıklaması şöyle:

“Polis, 4 Ocak’ta Boğaziçi Üniversitesi ve çevresinde gerçekleştirilen, büyük ölçüde barışçıl protestoları dağıtmak için biber gazı ve tazyikli su kullandı. En az 45 öğrenci, Boğaziçi Üniversitesi’ndeki protestolara katıldıkları iddiasıyla 5-7 Ocak arasında yapılan şafak baskınlarıyla gözaltına alındı. Gözaltına alınan birçok öğrenci ters kelepçe ve darp dahil işkence ve diğer türde kötü muameleye maruz kaldığını bildirirken, bazı LGBTİ+ öğrencilerin tecavüz tehdidi ve hakaretlere maruz bırakıldığı öne sürüldü. Savcılık yetkilileri bu iddiaları soruşturmalı ve sorumluluğu tespit edilen kolluk görevlilerini adalet önüne çıkarmalıdır.

“Protestolara katılmaları nedeniyle gözaltına alınan öğrencilere yönelik işkence ve kötü muamele iddialarının soruşturulması için imzacı olun!”

İmza metnine buradan ulaşabilirsiniz.

16


Etiketler: insan hakları, eğitim
nefret