22/06/2017 | Yazar: Kaos GL

AİHM, Rusya’nın "eşcinsellik propagandası"nı yasaklayan yasasının düşünce özgürlüğüne aykırı olduğuna karar verdi.

AİHM kararı ile Rusya LGBTİ aktivistlere tazminat ödeyecek Kaos GL - LGBTİ+ Haber Portalı

AİHM, Rusya’nın "eşcinsellik propagandası"nı yasaklayan yasasının düşünce özgürlüğüne aykırı olduğuna karar verdi.

St Petersburg, 2013

Rusya’nın "eşcinsellik propagandası"nı yasaklayan yasası Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nde (AİHM) değerlendirildi. AİHM, "eşcinsellik propagandası"nı yasaklayan kanunun “düşünce özgürlüğüne” ve “ayrımcılıkla mücadeleye” aykırı olduğuna hükmetti. 

“”Eşcinsel propaganda yasağı' insan haklarına aykırı”

Rus makamlarının yasayı “örf ve adetlerin korunmasına yönelik ihtiyaç” ve “halk sağlığı” gerekçeleri ile savundu ancak AİHM yargıçları bu savunmayı kabul etmedi. Yargıçlar, eşcinselliğin örf ve adetlere de halk sağlığına da tehdit oluşturmadığını vurguladı ve ilgili yasanın insan haklarını ihlal ettiğine hükmetti.

AİHM yargıçları, bu yasanın kamusal yarar amacıyla değil homofobiden kaynaklandığı görüşünü savundu. AİHM kararında eşcinsellik propagandasının yasaklanmasının demokratik bir toplumun eşitlik, çoğulculuk ve hoşgörü gibi değerleri ile çeliştiğini vurguladı.

Karar oybirliği ile çıkmadı

AİHM’in “eşcinsel propaganda yasağı” hakkındaki kararı oybirliği ile alınmadı. AİHM’nin Rus yargıcı Dimitri Dedov eşcinsel ilişkinin normalleşmesinin çocukları olumsuz etkileyebileceğini ve meraktan cinsel eşcinsel ilişki yaşayabileceklerine dair şerh koydu.

Rusya’da eşcinsellik propagandası dört yıldır yasak

Rusya’da “eşcinsel propaganda yasağı” 2013 yılından beri yürürlükte. LGBTİ toplulukları kısıtlayan ve yalnızlaştıran bu yasaya karşı üç aktivist AİHM’e başvurdu. AİHM’in bu kararı ile Rusya aktivistlere 8 bin ila 20 bin Euro tazminat ödeyecek.

Af Örgüt: “AİHM’in aldığı kararı memnuniyetle karşılıyoruz”

Uluslararası Af Örgütü Avrupa ve Orta Asya Araştırmaları Direktör Yardımcısı Denis Krivosheev, AİHM'in kararı üzerine yaptığı açıklama da, “eşcinsel propaganda yasağının” tamamıyla homofobik olduğunu, açık bir şekilde ayrımcı ve ifade özgürlüğüne aykırı olduğunu ifade etti.

Bu yasanın gündeme gelmesinin, Rusya’da LGBTİ'leri hedef alan homofobinin artmasına yol açtığına dikkat çeken Krivosheev, “AİHM’in aldığı kararı, özellikle de Çeçenya’da eşcinsel olduğu düşünülen erkeklere yönelik korkunç kitlesel kaçırmalar ve işkenceler yapıldığına dair çıkan haberlerin araştırılmasının aciliyeti düşünüldüğünde, son derece memnuniyetle karşılıyoruz” diyerek yorumladı.


Etiketler: yaşam, dünyadan
Nefret