05/02/2019 | Yazar: Yıldız Tar

Ayta Sözeri’nin “Behiye Hala” karakterine hayat verdiği Aile Arasında filmi artık Netflix’te!

Aile Arasında, Netflix’te! Kaos GL - LGBTİ+ Haber Portalı

Ayta Sözeri’nin “Behiye Hala” karakterine hayat verdiği Aile Arasında filmi artık Netflix’te!

Sinemada beğeni toplayan Aile Arasında filmi Netflix Türkiye’de yayında. Netflix’te de seyirciyle buluşmaya başlayan filmde trans kadın sanatçı Ayta Sözeri de “Behiye Hala” karakterine hayat veriyor.

Ayta Sözeri'ye ödül üstüne ödül

Aile Arasında filmindeki “Behiye Hala” rolüyle trans kadın sanatçı Ayta Sözeri, Eylül 2018’de Altın Artemis Ödülleri’nde “en iyi yardımcı kadın oyuncu” ödülünün sahibi oldu. Sözeri, SİYAD 2018 Sinema Ödülleri ve 23. Sadri Alışık Oyuncu Ödülleri’nde de ödül almıştı.

Ayta Sözeri, SİYAD ödülünü aldıktan sonra hislerini KaosGL.org’a anlatmıştı.

“Gururluyum” diyen Sözeri, ödülü “bütün öteki meleklere ithaf ettiğini” söylemişti. Sözeri; ödülü aldığı için çok mutlu olduğunu, üretmeye, sahnelerde ve beyaz perdede var olmaya devam edeceğini belirtmişti.

“Ömrüm yettikçe LGBTİ diyeceğim”

“Büklüm Büklüm” teklisiyle oyunculuğun yanı sıra sesiyle de beğeni toplayan sanatçı yeni teklisi “Yanayım Yanayım”ı da 2018 sonbaharında yayınladı.

Pembe Hayat Derneği geçmiş dönem Yönetim Kurulu üyesi Ayta Sözeri, oyunculuğu ve şarkıcılığının yanı sıra LGBTİ+ hak savunuculuğu ile de biliniyor. Sözeri en son nisan ayında  TEDxİstanbul Konferansı’nda konuştu.

Sözeri, kendisinden önce de açık görünür olduğu halde LGBTİ ismini anmak istemeyen sanatçılar olduğunu ancak kendisinin LGBTİ demeye devam edeceğini şu cümlelerle ifade etti: “Ömrüm yettiği sürece LGBTİ demeye devam edeceğim. Her insan aynı şekilde eğitim alana, aynı şekilde yaşayana kadar devam edeceğim.”


Etiketler: kültür sanat
Bayram