30/01/2023 | Yazar: Yıldız Tar

240 sayfalık altılı masa ortak politikalar mutabakat metninde ne LGBTİ+ hakları var ne de toplumsal cinsiyet ve İstanbul Sözleşmesi!

Altılı masanın ortak politikalar mutabakat metninden LGBTİ+’lara hiç çıktı! Kaos GL - LGBTİ+ Haber Portalı

Millet İttifakı'nı oluşturan 6 siyasi parti, devlet yönetiminde ve ekonomide hedefleri, reformları, politikaları, projeleri içeren Ortak Politikalar Mutabakat Metni'ni açıkladı.

Seçimi kazanmaları halinde hem Cumhurbaşkanı’nın hem de hükümetin politikalarının çerçevesini oluşturacak 240 sayfalık metinde; neredeyse her konuda detaylar yer alıyor. Metinde 9 ana, 75 alt başlık altında 2 binin üzerinde yeni düzenleme öngörülüyor.

240 sayfada bir kere bile LGBTİ+’lar yok

Kapsamlı metinde LGBTİ+ hakları, LGBTİ+’ların eşitliği, ayrımcılık, nefret söylemi ve nefret suçlarına ilişkin ise bir cümle dahi yer almıyor.

Metinde farklı başlıklarda ayrımcılıkla mücadeleden bahsedilirken “cinsiyet, etnik köken, din, dil, yerleşim yeri, sağlık durumu, sosyo-ekonomik koşulları” sayılıyor. Cinsel yönelim ve cinsiyet kimliği, ayrımcılık temelleri arasında sıralanmıyor. Ayrıca, ayrımcılık temelleri sayılırken “vb.” ifadesi de yer almayarak sınırlandırılıyor.

“Aile kurumunu koruma” var, toplumsal cinsiyet yok

Mutabakat metnine göre altılı masa, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığını “Kadın, Aile ve Çocuk Bakanlığı” şeklinde yeniden yapılandırmayı vaad ediyor. Ancak, Cumhurbaşkanlığı kararnamesi ile çıkılan İstanbul Sözleşmesi’ne geri dönülmesi ittifakın vaatleri arasında yer almıyor.

Öte yandan, mutabakat metninin “Aile ve Çocuk” altbaşlığında, “Aile kurumunu koruma ve kollamayı önceleyeceğiz” ilke olarak yer alıyor.

Metnin hiçbir yerinde “toplumsal cinsiyet eşitliği” kavramının kullanılmaması; onun yerine “cinsiyet eşitliğinin” tercih edilmesi de dikkat çeken bir diğer detay.


Etiketler: insan hakları, kadın, aile, siyaset, anayasa
nefret