23/03/2021 | Yazar: Kaos GL

Diyarbakır Şiddetle Mücadele Ağı, Amedspor Direniş Taraftar Grubu üyelerinin Newroz alanında LGBTİ+’lara yönelik gerçekleştirdiği saldırıyı kınadı.

“Amedspor Direniş Taraftar Grubu şiddet dilini sürdürmüştür” Kaos GL - LGBTİ+ Haber Portalı

Diyarbakır’daki Newroz kutlamalarının ardından alandaki LGBTİ+’lar Amedspor Direniş Taraftar Grubu üyelerinden bazıları tarafından sözlü ve fiziksel saldırıya maruz kaldıklarını duyurmuştu. Saldırının ifşası üzerine Amedspor Direniş Taraftar Grubu’nun sosyal medya hesabından şiddetin video kaydıyla kanıtlanmasını istemesine dair Diyarbakır Şiddetle Mücadele Ağı, saldırıyı ve süreci kınayan açıklama yayınladı:

“Gündem ve süreç ne olursa olsun, şiddete ve ayrımcılığa karşı refleks göstermek şiddete karşı tavır alabilmek mücadele içerisinde yer alan herkesin asli sorumluluğudur. Her kutlamada olduğu gibi LGBTİ+’lar gökkuşağı bayrağı açmışlar ve kısa bir süre sonra kendilerini Amedspor Direniş Taraftar Grubu olarak tanıtan kişiler tarafından bayrağın indirilmesi için tehdit edilmiş, yaşanan sözlü şiddetten sonra grup üyeleri tarafından fiziksel şiddete maruz bırakılmışlardır. LGBTİ+’lar tehdit ve hakaretlerden sonra alanı terk etmek zorunda kalmışlardır. Alandan ayrılmak zorunda bırakılan LGBTİ+’lar tarafından sosyal medya aracılığı ile yapılan ifşa üzerine Amedspor Direniş Taraftar Grubu resmi sosyal medya hesabı üzerinden yapılan açıklamalarda şiddet dilini sürdürmüş ve ilgili açıklama ve paylaşımlarda Newroz alanında gerçekleşen şiddetin video kaydıyla kanıtlanmasını talep etmişlerdir.’’

“Yapılan karşı açıklamada hayatta kalanlardan yana olmayan, fail aklamaya dönük tüm yaklaşım ve söylemler mevcut durumu daha da vahim hale getirmiştir. Şiddetle mücadeledeki temel ilkelerin gereği yerine getirilmemiştir. Failin kim olduğuna bakmaksızın hayatta kalanı odağa alma ve bayanını esas alma şiddetle mücadele ederken temel ilkelerimizdendir.”

“Şüphesiz ki, Amedspor Direniş Barikat ve maalesef Morbarikat Taraftar Grupları gibi kadın katliamlarına ve ayrımcılıklara karşı sözü ve refleksi olan grupların bu olayla anılmasından son derece üzüntü duyuyoruz.”

Bizler şiddete maruz kalan kişilerin beyanını esas alarak mücadele eden Sivil Toplum Kuruluşları, meslek odaları, sendikalar ve kadın yapıları olarak, şiddet uygulayan kişilerin aidiyetini bildirdiği kurumlardan şiddete gerekçe bulmalarını değil, kamuoyuna ve hayatta kalanlara karşı özeleştiri vermelerini; ayrıca her türlü şiddete ve ayrımcılığa karşı birlikte mücadele etmeyi, yine faillerin araştırılmasına dönük bir çaba içerisinde olmalarını bekleriz. Kınıyoruz.”


Etiketler: insan hakları
nefret