11/12/2017 | Yazar: Kaos GL

Araştırmacı Eric Heijselaar, 1950’li yıllarda Amsterdam Belediyesi’ne iş başvurusunda bulunan eşcinsel ve yakınlarının fişlendiğini ortaya çıkardı.

Amsterdam Belediyesi yıllarca eşcinselleri fişledi Kaos GL - LGBTİ+ Haber Portalı

Araştırmacı Eric Heijselaar, 1950’li yıllarda Amsterdam Belediyesi’ne iş başvurusunda bulunan eşcinsel ve yakınlarının fişlendiğini ortaya çıkardı.

Fotoğraf: Amsterdam LGBT Canal Pride Parade, 2014

Araştırmacı Eric Heijselaar, Hollanda'nın başkenti Amsterdam'da belediyeye iş başvurusunda bulunan eşcinsel ve yakınlarının fişlendiğini ortaya çıkardı.

BBC Türkçe’den Yusuf Özkan’ın haberine göre, Amsterdam Belediyesi'nin arşivinde araştırma yapan Heijselaar tesadüfen, 1950'li yıllarda iş başvurusu yapan eşcinseller ve onların yakınlarına ilişkin listelere rastladı. Bu listelere göre, 1950'li yıllarda belediye çalışanlarından oluşan 5 kişilik komisyon, belediyeye iş başvurusu yapan kişilerin "ahlaki davranışını" inceledi ve eşcinsel olanları işe almadı.

Söz konusu komisyonun, iş başvurusu yapan kişilerin yaşadıkları yer, aile ve arkadaş çevresinde araştırmalar yaptığı ve bu araştırmalar sonucunda eşcinsel kişi ve yakınlarının işe alınmadıkları belirtiliyor. Araştırma, oğlu eşcinsel olan bir anne için, "belediyede çalışmasının uygun olmadığı" notunun düşüldüğünü ifade ediyor.

“Utanç verici”

Araştırmacı Eric Heijselaar, belediye arşivindeki belgeleri utanç verici olarak yorumluyor. Belgelerde kişilerin özel hayatının gizliliğini ihlal eden bilgiler yer aldığını ekliyor.

Belgeler, Heijselaar tarafından geçen yıl bulundu ancak iş başvurusu yapan ve fişlenen birçok kişi hala hayatta olduğu için belgeler bugüne kadar açıklanmadı.

Hollanda hükümeti konuyu ülke çapında araştıracak

Amsterdam Şehir Arşivi'ndeki yetkililer, bu uygulamanın sadece kent ile sınırlı olmadığını, diğer belediyelerin de eşcinselleri fişlediğini düşünüyor. Hollanda hükümeti, ülke çapında "cinsel yönelim temelinde sistematik ayrımcılık" araştırması yapılmasını önerdi.


Etiketler: yaşam, dünyadan
Nefret