17/02/2021 | Yazar: Gözde Demirbilek

Angola, sömürge döneminden kalma “eşcinsel ilişkiyi” suç sayan yasayı nihayet hükümsüz kıldı. Değişen yasa ayrıca cinsel yönelim temelli ayrımcılığa 2 yıla kadar hapis cezasını içeriyor.

Angola’da “eşcinsel ilişki” artık suç değil Kaos GL - LGBTİ+ Haber Portalı

Orta Afrika ülkesi Angola Cumhuriyeti’nde, aynı cinsiyetten cinsel ilişkileri suç olmaktan çıkaran yeni yasa geçtiğimiz hafta yürürlüğe girdi. Yeni yasa eşcinsel ilişkilerin yasaklanması olarak görülen, sömürge döneminden kalma “fıtrata aykırı bozukluk” hükmünü bozdu.

İlgili eski yasa, ülkenin ceza yasasının 1975’te bağımsızlığını kazandığından bu yana ilk kez yeniden yazılmasıyla birlikte gündeme geldi. Angola daha önce Portekiz’in sömürgesiydi ve o dönem değiştirilen yasalar, LGBTQ+’lara karşı ayrımcılığı teşvik eden sömürge döneminin kalıntısı olmuştu.

“Eşcinsel ilişkiyi” suç sayan yasa değişikliği Ocak 2019’da Angola parlamentosu tarafından kabul edildi, ancak Kasım 2020’ye kadar ülkenin cumhurbaşkanı tarafından imzalanmadı. Geçtiğimiz hafta yürürlüğe giren yeni yasa ayrıca cinsel yönelim temelli ayrımcılığı da yasaklıyor, ayrımcılık suçunun işlenmesi durumunda iki yıla kadar hapis cezasını içeriyor.

Aktivist Jean-Luc Romero-Michel, yasa değişikliğini; LGBTQ+ topluluğuna karşı devlet destekli ayrımcılıkla mücadelede “ileriye doğru büyük bir adım” olduğunu ifade ediyor.


Etiketler: dünyadan
İstihdam