24/05/2022 | Yazar: Anjelik Kelavgil

17 Mayıs Uluslararası Homofobi, Bifobi, Transfobi ve İnterfobi Karşıtı Gün, 13 - 17 Mayıs tarihleri arasında Ankara'da kutlandı.

Ankara’da 17 Mayıs coşkusu! Kaos GL - LGBTİ+ Haber Portalı

17 Mayıs Derneği, adını aldığı Uluslararası Homofobi, Bifobi, Transfobi ve İnterfobi Karşıtı Gün’ü 13 - 17 Mayıs tarihleri arasında gerçekleşen bir dizi etkinlikle Ankara’da kutladı. 

1. Gün - 13 Mayıs

17 Mayıs ve Kaos GL tarafından organize edilen 17 Mayıs Uluslararası Homofobi, Bifobi, Transfobi ve İnterfobi Karşıtı Gün etkinliklerinin ilk günü Haymatlos Mekan’da Kendine Has’ın katkılarıyla gerçekleşen Bira Tadım Etkinliği ile başladı.

Bira tadımının ardından ise Haymatlos Mekan’da Lolipop temasıyla açılış partisi yapıldı. Yoğun katılımın olduğu partide lubunyaların dansına set başından Anj ve Allesbut eşlik etti.

2. Gün - 14 Mayıs

17 Mayıs kutlamalarının 2. günü Homofobi Karşıtı Patiler Buluşması ile başladı. Buluşmaya kırka yakın lubunya ile yirmiye yakın patili dost katıldı. Patili dostların tanıştığı ve kaynaştığı etkinlikte lubunyalar kendilerine dönük fobiye karşı bir arada olmanın dönüştürücü gücüyle tazelendi.

 

Bir piknik havasında gerçekleşen buluşmanın ardından 2. günün diğer etkinliği Sportif Lezbon ile gerçekleştirilen futbol maçıydı. 14 Mayıs saat 16:00’da başlayan maç, katılımcılar arasından çıkan L Seçkisi ile Sportif Lezbon arasında gerçekleşti. Maç sırasında lubunyalar sahaları gökkuşağına boyadı. Maçın ardından gerçekleştirilen mini kutlamada ise lubunyalar hayatın her alanında fobinin karşısında yaşamın yanında olacaklarının altını çizdiler.

17 Mayıs kutlamalarının 2. günü; günün son etkinliği ile lubunyaları tekrar bir araya getirdi. Etkinlikte önce Nuri Harun Ateş sahne aldı. “Nedir bu normal?” diyerek başlayan konserde Nuri Harun Ateş, lubunyaların 17 Mayıs’ını kutlayarak şarkılarını fobinin olmadığı bir dünya için seslendirdi.

İki yüze yakın kişinin katıldığı Nuri Harun Ateş konseri sona erdikten hemen sonra Eurovision İzleme Partisi başladı. Eurovision final heyecanını Ankara’da 17 Mayıs etkinlikleriyle buluşturan lubunyalar hem Eurovision Finali’ni izledi hem de partilemeye devam etti.

İkinci gün diğer etkinliklerde yan yana gelmek üzere sona erdi.

3. Gün - 15 Mayıs

17 Mayıs kutlamalarının 3. günü Latin Dans Atölyesi ile başladı. Atölyeye 30’a yakın lubunya katıldı. David Gaitán tarfından gerçekleştirilen atölye Latin danslarına dair bir giriş niteliğindeydi. 17 Mayıs coşkusunu Latin ritimleriyle buluşturan atölye yaklaşık iki saat sürdü.

Latin Dansları Atölyesi’nin ardından kutlamaların 3. günü Karikatür Atölyesi ile devam etti. Queer Karikatür Atölyesi’ni Çizer Melis Yılmaz, Bartu ve Kaos GL’den Aslı Alpar yürüttü. Atölyede karikatür, mizah, komik kavramları konuşuldu; heteropatriyarkal ve ikili cinsiyetli sistemin komik algısı tartışıldı. Queer komiğin ne olduğu üzerine gerçekleşen konuşmaların ardından temel karikatür teknikleri öğretildi. Katılımcıların birer karikatürü tamamlamalarının ardından atölye sona erdi.

Dolu dolu gerçekleşen 17 Mayıs etkinliklerinin 3. günü Esmeray’ın tek kişilik gösterisi Kestirmeden Hikayeler ile sona erdi. Fade Stage’de uzun bir aranın ardından Ankaralı seyircisiyle buluşan Esmeray; 15 Mayıs akşamını gökkuşağına boyadı. Etkinliğe yaklaşık 100 kişi katıldı. Esmeray’ı yeni hikayeleriyle yeniden Ankara’da görmenin mutluluğunu yaşayan sanat severler, dakikalarca ayakta alkışladı.

4. Gün - 16 Mayıs

17 Mayıs kutlamalarının 4. günü, Çankaya Kent Konseyi LGBTİ+ Meclisi’nin 17 Mayıs vesilesiyle gerçekleştirdiği tanışma çayı ile başladı. Ankaralı LGBTİ+’ların, LGBTİ+ ve kadın örgütlerinden temsilcilerin katıldığı tanışma çayında Meclis; hem kendi kuruluş sürecini ve bu süreçte karşılaştığı zorlukları aktardı hem de planladığı çalışmaları katılımcılarla paylaştı. Fobiye karşı yereli dönüştürmenin öneminin vurgulandığı çay yaklaşık iki saat sürdü.

16 Mayıs günü gerçekleşen bir diğer etkinlik ise Hollanda Büyükelçilik Konutunda gerçekleşti. 16 Mayıs’ın Yaşlı LGBTİ+ Onur Günü olması ve hemen ertesi günün 17 Mayıs olması çifte kutlamayı beraberinde getirdi. 17 Mayıs Derneği’nin yeni yayını olan “Yaşlanıyoruz Lubunya!” raporunun lansmanının yapıldığı etkinlik COC Netherlands Örgütü’nün Rose 50+ çalışmalarını aktarmasıyla devam etti. Etkinliğin ardından gerçekleşen resepsiyonda ise hem LGBTİ+ yaşlılığı hem de LGBTİ+’lara dönük fobi ele alındı.

17 Mayıs ve Kaos GL tarafından organize edilen 17 Mayıs kutlamalarının 4. gününün son etkinliği ise İsveç yapımı An Army of Lovers filminin gösterimiydi. Filmi 16 Mayıs akşamı yaklaşık 70 kişi izledi. İsveçli LGBTİ+ aktivistlerinin 70’li yıllardaki mücadelesini ele alan film, dünden bugüne fobi karşıtı mücadelenin uluslararasılığını izleyicilere hatırlattı.

5. Gün - 17 Mayıs

17 Mayıs kutlamalarının 5. günü de geride bıraktığı dört gün gibi dolu dolu geçti. LGBTİ+ örgütlerinin ve LGBTİ+ dostlarının 17 Mayıs açıklamalarıyla geçen gün; Kırkından Sonra Lubunya tarafından organize edilen Ankara Kuir Hafıza Turu ile başladı. Ankara’da lubunyaların ve lubunya aktivizminin önemli anlarına şahitlik eden konumların ve mekanların gezildiği tur; kentin belleğinde LGBTİ+’ları ele aldı.

Turun ardından İsveç Büyükelçiliği’nin davetiyle gerçekleştirilen 17 Mayıs Resepsiyonu başladı. Resepsiyonda bir araya gelen LGBTİ+ aktivistleri ve ülke temsilcileri 17 Mayıs’ı beraber kutladı. 17 Mayıs Derneği’nin 17 Mayıs Uluslararası Homofobi, Bifobi, Transfobi ve İnterfobi Karşıtı Gün sebebiyle yaptığı açıklamanın da okunduğu resepsiyon, kapanış partisinde bir araya gelmek üzere sona erdi.

17 Mayıs gününün son etkinliği ise Bistro Savoy’da gerçekleşen kapanış partisi oldu. Yaklaşık 150 kişinin Savoy’da buluşmasıyla başlayan kapanış partisinde Hande Kader Dayanışması da stant açtı.

Lubunyaların bir arada coşkuyla kutladığı 17 Mayıs’ın kapanış partisi de aynı coşkuyla gece geç saatlere dek sürdü.


Etiketler: yaşam
nefret