23/10/2014 | Yazar: Ömer Akpınar

‘Bozkırın ortasında’ eşine kolay kolay rastlayamayacağınız bir ortaklık doğdu. Bir trans kadın, heteroseksüel bir ailenin işlettiği LGBTİ dostu bir mekâna ortak oldu.

Ankara’da trans kadın ile heteroseksüel aile ortaklığı: Savoy Kaos GL - LGBTİ+ Haber Portalı
Ankara’nın seveni azdır. Gri derler, sıkıcı derler; bürokrasi kenti, eğlence sıfır derler. Neredeyse bir ayrımcılık temeli olarak kabul edilebilecek bir şehirdir Ankara. Gelin görün ki “bozkırın ortasında” eşine kolay kolay rastlayamayacağınız bir ortaklık doğdu. Bir trans kadın, heteroseksüel bir ailenin işlettiği LGBTİ dostu bir mekâna ortak oldu. Biz de Ankara’nın göbeğinde, Konur Sokak’ta, başlayan bu ortaklığı konuştuk.
 
Ankara’da neden olmasın?
 
Savoy aslında yeni bir mekân değil, son 1 yıldır faaliyet gösteriyor. Başlangıçta Ali Bey’in eşi ve çocuğuyla birlikte yürüttüğü heteroseksüel bir “aile işletmesi” olsa da aile tanımı dışlayıcı olmayan bir yer.
 
Ali Bey ve ailesi Almanya’da geçen yıllarının ardından Türkiye’ye kesin dönüş yapıyor. Almanya’da da yaptıkları gibi eşcinsel dostu bir mekân işletmek istiyorlar. Fikir ise oldukça basit: Ankara’da neden olmasın?  
 
“Eşcinsel dostu”ndan “hetero dostu”na doğru
 
Ali Bey “Eşcinsellerin rahat oturabileceği, tanışabileceği bir ortam yaratmaya çalıştık ve başarılı olduk. Bunu daha da ileri taşımak istiyoruz” diyor.
 
Savoy’a Konur Sokak’tan baktığınızda gökkuşağı renklerindeki camlarını ve elektronik tabeladaki eşcinsel sembollerini görebilirsiniz. Tavırlarını açıkça belirtmeleri işe yaramış olacak ki zamanla “eşcinsel dostu” yerine “hetero dostu” bir mekâna dönüşmüşler.  
 
Eşcinsel gençlerin aileleriyle gelebileceği bir mekân
 
Heteroseksüel bir ailenin eşcinsel dostu bir mekân işletmesi çevredeki esnafı başlangıçta şaşırtmış ama Ali Bey “eşcinselliğin Türkiye’de de doğru bir şekilde karşılanmasını istiyorum,” diyor.
 
Eşcinsel dostu bir mekânın kâr amaçlı açılması halinde batacağından emin duruyor Ali Bey. Gençlerin aileleriyle de gelebileceği sakin ve eğlenceli bir yer olarak kalmak istiyor. Alkol satışı yapıldığı için de 18 yaşından küçükleri almıyor.
 
LGBTİ camiasıyla daha iyi iletişim kuracak biri
 
Savoy’a ortak bulma düşüncesi ise LGBTİ camiasıyla daha iyi iletişim kurabilecek birini bulma ihtiyacından ortaya çıkmış. Bu iş Marilyn Savoy için “biçilmiş kaftan” olunca Ali Bey ve ailesi ile ortaklık başlamış.
 
Bu yeni ortaklığın şerefine dün akşam Savoy’da bir kutlama yapıldı. Marilyn de mekâna dair planlarını kaosGL.org ile paylaştı.
 
“Önemli olan birlikte oturabilir hale gelmek”
 
“Amaç LGBT bir kafe açmak değil; amaç heteroseksüel insanlarla LGBT bireyleri kaynaştırabilmek ve onların bir şeyler öğrenebilmesini ya da alışabilmesini sağlamak,” diye anlatıyor Marilyn.
 
“Biz sadece LGBT mekânıyız deyip gettolaşırsak bizim için bir farkı olmayacak. Önemli olan hem heteroseksüel, hem de LGBT camiayı birlikte eğlenebilir, oturabilir, sohbet edebilir hale getirebilmek.”
 
Transların kapı dışarı edilmeyecekleri bir mekân
 
Trans kadınların pek çok mekândan kapı dışarı edildikleri malum. İşletmecinin kendisinin trans olması insanların cinsiyet kimliklerinden ötürü ayrımcılık yaşayacakları endişesini azaltacaktır, diyorum Marilyn’e.
 
Evet, geçen hafta cumartesi Kırşehir’den bir trans arkadaşımız geldi, solistmiş. Burada şarkılar söylendi. Rakılar içildi. Diğer trans arkadaşlara da ulaşırsam gelecekler, birçok trans birey geliyor,” diye anlatıyor. Müzik, dans ve etkinlik gibi önerilere kapıları sonuna kadar açık:
 
“Biz şunu yapmak istiyoruz denirse buyurun gelin derim. Onlar ne istiyor, biz ne verebiliriz konuşuruz. Burası hem LGBT’lerin, hem de heteroseksüellerin kendini gösterebileceği bir yer.”
 
Savoy’da ayrıca bir oda LGBTİ örgütlerine ayrılacak. Marilyn, dernek yayınlarına yer vermenin yanı sıra ortak etkinlikler düzenleme konusunda da istekli.
 
“İnsanlara örnek olan bir kafe hedefliyorum”
 
Ticarî kaygıları ön planda tutan bir işletme olmadıklarını Marilyn de vurguluyor:
 
“Ben sırf burada insanlara görünebilmek için bir tane kola ile akşama kadar oturan biliyorum, elbette otursunlar. Bunlara sonuna kadar açığız. Öyle ticarî bir kafayla hareket ediyor olsaydık bunlara müsaade etmezdik. Bunun yanında transfobik bir mekân olsaydı, ben bu işin içinde olmazdım. İnsanlara örnek olan bir kafe hedefliyorum.”
 
Bistro Savoy, Kızılay Konur Sokak’ta 8 numaralı binanın 4. katında, yine 8 numara. Her gün 10:00 ile 00:00 arasında açık. Mekânı Facebook üzerinden takip edebilirsiniz.
 
LGBTİ dostu işletmeler, “biz de varız, bizi de tanıtın” derseniz web@kaosgl.org adresine e-posta gönderebilirsiniz.  
 
İlgili haberler:
 

Etiketler: yaşam, gezi/mekan
Nefret