10/04/2014 | Yazar: Melissa Kurtuluş
Antakya’da homofobi karşıtları, dün bir kitap okuma eylemi yaparak Uluslararası Pembe Günü’nü kutladı.
![Antakya’nın Pembe Günü: Farklılığı Destekle! Kaos GL - LGBTİ+ Haber Portalı](img/galeri/resim/homofobiyekarsi/pembegun.jpg)
Antakya’da homofobi karşıtları, dün bir kitap okuma eylemi yaparak Uluslararası Pembe Günü’nü kutladı.
Her yıl Nisan ayının ikinci Çarşamba günü kutlanan günde, homofobik ve transfobik şiddete karşı pembe giyiniyor.
![](/resim/homofobiyekarsi/antakya_pembe_gun2.jpg)
Antakya’da ayrımcılığa ve şiddete karşı Saray Caddesi boyunca ellerinde kitapları ile yürüyen aktivistler, yoldan geçenlere "Pembe Gün" başlıklı metnin yazılı olduğu kâğıtları dağıttı.
![](/resim/homofobiyekarsi/antakya_pembe_gun3.jpg)
“Her şey bundan yıllar önce Kanada’da birkaç eşcinsel bireyin pembe t-shirt giydiği için sokak ortasında dayak yemesiyle başladı. 9 Nisan, eşcinsel ve trans bireylerin kimlikleri üzerinden uygulanan şiddete karşı çıkan uluslararası bir gündür. Bugün pembe giyerek; toplumun dayattığı cinsiyet algısına karşı çık! Farklılığı, renkliliği destekle! Unutma! Cinsiyetini ne giydiğin belirlemez.”
Etiketler: yaşam