06/06/2016 | Yazar: Kaos GL

ZeugMadi LGBTİ, ‘Meydanları terk etmiyor, dolaplara geri dönmüyoruz’ diyerek sokağa çıktı.

ZeugMadi, “Meydanları terk etmiyor, dolaplara geri dönmüyoruz” diyerek sokağa çıktı.

ZeugMadi, onur yürüyüşlerinin yasaklanması ve baskılara karşı sokağa çıktı. Cumartesi (4 Haziran) Kırkayak Parkı’nda basın açıklaması yapan oluşum, “Yaşam ve onurumuz için buradayız! Alışın, sokakları da, meydanları da geceleri de terk etmiyor dolaplarımıza geri dönmüyoruz” dedi.

Basın açıklamasının tam metni şöyle:

“LGBTİ’lere yönelik sistematik saldırılara rağmen bugün buradayız!”

“Gezi’den sonra ülkenin birçok yerinde olduğu gibi Antep’te de biz LGBTİ’ler sokaklara çıktık. Okuduğumuz, çalıştığımız, yaşadığımız, aşık olduğumuz bu sokaklarda artık ayrımcılığa uğramak istemiyoruz dedik. Sadece LGBTİ’ler değil bu topraklarda dilinden, dininden, yaşayış biçiminden kaynaklı artık kimse ayrımcılığa uğramasın ve eşit vatandaşlık tanınsın istiyoruz.

“Ancak bugün yürütülen politikalar ile savaşta ısrarcı olmaya devam eden bir hükümetle karşı karşıyayız. Gezi’de anlatmaya çalıştığımız onlarca talebimiz bugün yakıcılığını korurken bir de Kürtlerin yaşadığı illerde savaş tırmandırılıyor. İnsanlar bodrumlarda yakılarak katlediliyor, cesetleri sokaklarda bekletiliyor ve soyulup teşhir ediliyor. Bu savaş politikaları biz LGBTİleri doğrudan etkiliyor. Bölgede yaşayan LGBTİlerin hayatı felç olurken diğer şehirlerde de nefret tırmanıyor. Şovenist duygular homofobi, transfobi ve bifobiyi de tetikleyerek LGBTİlere yönelik saldırıların artmasına sebep oluyor. Bugün Ankara başta olmak üzere trans kadınlara yönelen çete ve polis şiddeti tesadüf değildir. Savaşın en yakıcı olduğu günlerde LGBTİler ezilmesi en meşru ve en kolay topluluk olarak görülüp hızlıca ortadan kaldırılmak istenmektedir. Aynı zamanda savaş politikaları doğrudan ekonomik durumlarımızı da etkilemekte ve onlarca işsiz arasında zaten zar zor iş bulup çalışmaya çalışan biz LGBTİler de eklenmekteyiz. Savaş bölgelerinde yaşayan binlerce LGBTİ ise doğrudan hayatını kaybetmekte, yakınlarını yitirmekte ve toplumsal tecriti bir de devlet nezdinde etnik kimliğinden kaynaklı bir kez daha yaşamak zorunda bırakılmaktadır.

“Yaşam ve onurumuz için buradayız!”

“Geçtiğimiz yıl onuru için sokağa çıkan binlerce homofobi ve gtransfobi karşıtını jop, gaz ve tazyikli suyla geri püskürtmeye çalışanlara karşı hem Taksim’de hem Antep’teyiz demek için bugün buradayız. Ankara’da güvenlik gerekçesi ile LGBTİlerin yürüyüş yapmasına izin vermeyen valilik kararlarına rağmen Antep’ten Ankara’ya dayanışmayı büyütmek için sokaklardayız. Önce zorunlu seks işçiliğine itilip arkasından “mahallenin namusunu korumak” adına öldürülen trans kadınlar için buradayız. Tecavüz edilip evinin kadını çocuklarının anası olsun istenen Lezbiyenler ve trans erkekler için bugün buradayız. Ailesi ve arkadaşları tarafından ölüme sürüklenen geyler için buradayız. İsmimizdeki madilik mücadele ruhumuzdan gelmekte. Cinsiyetçiliğe, türcülüğe, ırkçılığa, transfobiye, homofobiye ve bifobiye karşı bütün madiliklerimizle buradayız!

“Yaşam ve onurumuz için buradayız! Alışın, sokakları da, meydanları da geceleri de terk etmiyor dolaplarımıza geri dönmüyoruz!

“Bütün bunlar yaşanırken biz LGBTİler olarak savaşlara, katliamlara, işsizliğe ve aşklarımızın engellenip bedenlerimizin zincirlenmesine karşı bir kez daha haykırıyoruz: Aşk, Barış ve Özgürlük için Sokakları Terk etmiyoruz!”


Etiketler: yaşam