09/08/2021 | Yazar: Kaos GL

Apple, “mahkeme kararı sonucu” Hornet’in App Store’dan kaldırdı. Hornet, Türk mahkemeleri ve Apple ile görüşerek sorunu çözmeye çalıştıklarını söyledi.

Apple, Hornet’i Türkiye’de AppStore’dan kaldırdı Kaos GL - LGBTİ+ Haber Portalı

Lubunya tanışma ve partnerlik ağı Hornet’in internet sitesine erişimin, Ankara 8. Sulh Ceza Hakimliği’nin 6 Ağustos 2020 tarih ve 2020/5617 sayılı kararına istinaden engellenmesinin ardından bu sefer de Hornet, App Store’dan kaldırıldı.

Hornet, Apple kullanıcılarına attığı mesajda aplikasyonun “Türk mahkemelerinin kararı sonucu” Apple tarafından kaldırıldığını söyledi.

apple-hornet-i-turkiye-de-appstore-dan-kaldirdi-1

Hornet, aplikasyonun yeniden App Store’a eklenmesi için Türk mahkemeleri ve Apple ile görüşmelerinin sürdüğünü belirterek; bu sürede kullanıcılar eğer aplikasyonu telefonlarından silerse yeniden yükleyemeyeceklerini söyledi.

Ne olmuştu?

Tanışma ve partnerlik ağı Hornet’e erişim, Ankara 8. Sulh Ceza Hakimliği’nin 6 Ağustos 2020 tarih ve 2020/5617 sayılı kararına istinaden engellendi.

Uygulamanın internet sitesini ziyaret eden kullanıcılar “5651 sayılı Kanun uyarınca Erişim Sağlayıcıları Birliği tarafından erişime engellenmiştir” uyarısıyla karşılaşıyor.

Grindr hâlâ engelli!

Tanışma ve partnerlik uygulaması Grindr’a erişim, Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı (TİB) tarafından Ağustos 2013 itibariyle koruma tedbiri alınarak engellenmişti. Kaos GL Derneği, Grindr’a erişim engelinin kaldırılması için Anayasa Mahkemesi’ne başvuruda bulunmuş, itiraz başvurusu Şubat ayında (2014) İstanbul Anadolu 3. Sulh Ceza Hakimliği tarafından reddedilmişti.

İstanbul Anadolu 14. Sulh Ceza Mahkemesi, kararında “www.grindr.com eşcinsel üyelerin bulunduğu arkadaşlık sitesinin kurulduğu anlaşıldığından, 5651 Sayılı Kanunun 8/5-6 maddesinde öngörülen fuhuş ve müstehcenlik içerdiğinden ilgili site hakkında erişimin engellenmesine” ifadelerini kullanmış ancak sitedeki hangi içeriğin müstehcenlik veya fuhuş niteliği taşıdığı kararda belirtilmediğinden sadece eşcinsel üyelerin varlığı fuhuş ve müstehcenlikle ilişkilendirilmişti.

 


Etiketler: insan hakları, medya, yaşam, cinsellik
İstihdam