25/01/2023 | Yazar: Yıldız Tar

“Tüm milletvekillerini açık ve güçlü bir şekilde bu teklife karşı oy kullanmaya çağırıyoruz.”

Avrupa Parlamentosu’ndan ayrımcı anayasa teklifine tepki Kaos GL - LGBTİ+ Haber Portalı

AKP, MHP ve BBP’nin ayrımcı anayasa teklifi komisyonda görüşülürken, teklife Avrupa Parlamentosu’ndan tepki geldi.

Avrupa Parlamentosu LGBTİ İnter-Grup eş başkanları, teklifin evlilik eşitliğine bir kısıtlama daha getiren ve gerekçesinde LGBTİ+’ları hedef gösteren bölümüne ilişkin açıklama yaptı.

Eş Başkan Fabio Massimo Castaldo, “Türkiye'de gördüklerimiz yeni değil” diyerek şöyle devam etti:

“Ülke çok yüksek enflasyonla mücadele ediyor, bu nedenle hükümet partisi dikkati vatandaşların satın alma gücünün azalması gibi gerçek sorunlarından uzaklaştırmaya çalışıyor. Taktik şaşırtıcı olmasa da, niyet bizi insan haklarına yönelik tehlikelere karşı uyarmalıdır. Tüm demokratik partileri bu tür önerileri kategorik olarak reddetmeye ve demagojik hamlelere teslim olmamaya çağırıyoruz. Milletvekillerini evliliğin tanımına getirilen kısıtlamayı reddetmeye çağırıyoruz.”

Eş Başkan Malin Bjork ise Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’ni hatırlattı:

“İnsan hakları karşıtı aktörler, politikalarının çözmediği gündelik sorunlarla karşılaştıklarında ne yaparlar? Bir günah keçisi bulurlar ve seçmeni gaza getirirler. Türk vatandaşları geçim sıkıntısı çekerken, milletvekillerinin yarısından fazlası anayasal oyunları oynamak için doğru zaman olduğuna karar veriyor. Ayrıca Başkan, LGBTİQ kişileri aşağılayarak hareketi cesaretlendiriyor. Tüm milletvekillerini bu teklife açık ve güçlü bir şekilde karşı oy kullanmaya çağırıyoruz. Türkiye'nin Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi kapsamında imzaladığı uluslararası yükümlülükler siyasi oyunlar için kullanılmamalıdır.”


Etiketler: insan hakları, nefret suçları, siyaset, dünyadan, anayasa
İstihdam