08/12/2017 | Yazar:

Avustralya, eşit evlilik hakkını yasallaştıran 25. ülke oldu.

Avustralya parlamentosu eşit evlilik yasasını onayladı Kaos GL - LGBTİ+ Haber Portalı

Avustralya, eşit evlilik hakkını yasallaştıran 25. ülke oldu.

Eşit evliliğe dair yasal düzenlemeyi, Senato’nun ardından Temsilciler Meclisi de ezici bir çoğunlukla onayladı. Böylece, Avustralya, eşit evlilik hakkını yasallaştıran 25. ülke oldu.

Eşcinsel birlikteliği açıkça yasaklayan Evlilik Yasası (the Marriage Act) değiştirildikten on üç yıl sonra, federal politikacılar, söz konusu yasal düzenlemeyi onaylayarak Avustralya’da LGBTİ’lere karşı anayasal düzlemdeki ayrımcılığın bitirilmesi önündeki son büyük engeli kaldırmış oldu.

Başbakan Turnbull, kararın ardından şunları söyledi: “Avustralya başardı. Sevgi, eşitlik ve saygı adına ne güzel bir gün. Bu başarı hepimizin. Ulusumuz açısından tarihsel bir an.”

Eskiden “erkek ile kadın arasında” ifadesiyle tanımlanan evlilik, artık  “iki kişi arasında” ifadesiyle tanımlanacak. Eşit evlilik, Ocak 2018’den itibaren uygulanmaya başlanacak.

Referandum gerekeni söylemişti

Geçtiğimiz ay düzenlenen ve yasal geçerliliği bulunmayan “danışma amaçlı” referandumda, halkın %61,6’sı eşit evliliğe “Evet” demişti. Posta yoluyla yapılan oylamaya katılım, %79,5 oranındaydı. Başbakan Turnbull, yasa değişikliğini Noel’e kadar gündeme getirme sözü vermişti.

Yararlanılan kaynak: Sydney Morning Herald


Etiketler: yaşam, dünyadan
Nefret